K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W hołdzie powstańcom

0

Słupsk przygotowuje się do obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Miejskie uroczystości odbędą się tradycyjnie przy pomniku Bohaterom Warszawy – Słupsk, który był pierwszym w Polsce monumentem poświęconym temu powstańczemu zrywowi.

Oficjalne uroczystości obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się na placu Powstańców Warszawskich 1 sierpnia o godz. 14.20. Poza przedstawicielami parlamentu, władz samorządowych i administracyjnych uczestniczyć w nich będą także mieszkający w Słupsku kombatanci tego powstańczego zrywu. Po zaciągnięciu przy pomniku „Bohaterom Warszawy – Słupsk” warty honorowej wystawionej przez Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie rozpocznie się msza polowa. Złożenie pod pomnikiem wiązanek kwiatów i wieńców zakończy część oficjalną i rozpoczną się przygotowania do widowiska rekonstrukcyjnego, przygotowanego przez Fundację Indygo.

To już siódma rekonstrukcja wybuchu i przebiegu powstania warszawskiego – przypomina Jacek Szuba, prezes Fundacji Indygo. – Tym razem wracamy w okolice, w których zaczynaliśmy rekonstrukcje wiele lat tamu, czyli w okolice pomnika powstańców Warszawy. Tym razem na ulicy Partyzantów od godziny 16.30 pokażemy tradycyjnie już życie Warszawy. Ten pierwszy półgodzinny epizod jest dla nas równie ważny, jak sama inscenizacja przebiegu walk. Zawsze staramy się pokazać, jak mogło wyglądać życie warszawiaków, zwykłych cywili podczas okupacji. W nim główna rolę odgrywają mieszkańcy Słupska, którzy na co dzień nie biorą udziału w rekonstrukcjach. Pracują z nami przez tygodnie, a nawet miesiące. Uczestniczą w przygotowaniach i warsztatach starając się zgłębić wszystkie aspekty historyczne, by wreszcie o godzinie 17, godzinie W rozpocząć powstanie warszawskie, rekonstrukcję tego powstania.

O godzinie 17 na pewno będzie chwila ciszy, żeby uczcić bohaterów powstania warszawskiego – mówi Kamil Michaluk z Fundacji Indygo. – Potem postaramy się pokazać najważniejsze epizody ze wszystkich 63 dni walk. To jest przekrój, ale staramy się w nim pokazać najwięcej jak to jest możliwe. Na pewno będzie odbicie pojazdu pancernego i być może w tym roku Polakom uda się zdobyć jeden z pojazdów. Być może nie, ale to się okaże, jak te walki będą przebiegały.

To, że dotychczasowa lokalizacja rekonstrukcji została zmieniona a na plac Powstańców Warszawskich nie było jedynie chęcią powrotu do organizacyjnych korzeni. Jednym z powodów stała się brukowana nawierzchnia ulic Partyzantów i Szarych Szeregów, na której ma się pojawić pantera, czołg z czasu II wojny światowej. Organizatorzy zapowiadają także wiele… huku. Jacek Szuba prosi rodziców o to, aby obecne na widowisku dzieci miały stopery w uszach. Odradza również przyprowadzanie zwierząt.

Przygotowanie tej inscenizacji będzie wymagało także pewnych zmian w organizacji ruchu na ulicach Partyzantów i Szarych Szeregów. Od godz. 24 ostatniego dnia lipca do godz. 20 pierwszego sierpnia będą one zamknięte dla ruchu kołowego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.