K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Społeczny akwapark

0

Nowo otwarty akwapark „Trzy Fale” w Słupsku jak na razie cieszy się sporą popularnością. Przynajmniej w opinii władz ratusza. Nie oznacza to jednak, że uniknie strat finansowych. Miasto będzie dokładać miliony, ale zrobi to poprzez wykupienie usług społecznych.

Od dawna wiadomo, że udostępniony w lipcu aquapark nie będzie samowystarczalny finansowo. Miasto co roku będzie musiało dokładać do jego funkcjonowania. Plan zakłada wykupienie polityk społecznych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. W szczególności skierowane one są do grup zagrożonych wykluczeniem. Miasto właśnie rozpisało konkurs na ich realizację i wysłało oferty z zapytaniem do swoich partnerów.

Polityki społeczne to jest pomysł miasta na działania w sześciu obszarach społecznych – wyjaśnia Rafał Szymański, pełnomocnik ds. sportu. – Jest to innowacyjny pomysł w skali kraju. Niewiele jest miast, które chciałyby w ten sposób wykorzystać otwarcie akwaparki, jaki proponuje swoim mieszkańcom Słupsk. Sześć polityk społecznych to działania przede wszystkim kierowane do seniorów, dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie, dla młodzieży, społeczności partnerskich miasta Słupska, organizacji pożytku publicznego i osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. To bardzo wrażliwy temat, ale bardzo aktualny, czyli depresja, cukrzyca… Nie ma co ukrywać, że tych chorób jest dużo i dlatego Słupsk też się otwiera na takie osoby.

W ramach polityk społecznych będą prowadzone zajęcia z zakresu rekreacji ruchowej i prosportowej. Pierwsze spotkania zaplanowano już na wrzesień i odbywać się będą one od poniedziałku do piątku z opłatą według preferencyjnych stawek. Jedna osobogodzina będzie kosztować tylko złotówkę.

Zobaczymy, jak to działa i jak przyjmą to mieszkańcy miasta – mówi Rafał Szymański. – Mamy 38 partnerów miasta Słupska i do nich też jest skierowany apel o zgłoszenie zapotrzebowanie na pływanie w akwaparku. Od 2 września będą też zapisy dla osób indywidualnych i bilety dla nich będą kosztować 5 złotych.

Miasto do funkcjonowania aquaparku w tym roku dołoży około 2 mln złotych. W kolejnych latach kwota ta zwiększy się jednak do blisko 4,5 mln złotych. Dofinansowanie ze strony samorządu jest też gwarancją dla kredytu zaciągniętego przez spółkę „Trzy Fale”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.