Nowo otwarty akwapark „Trzy Fale” w Słupsku jak na razie cieszy się sporą popularnością. Przynajmniej w opinii władz ratusza. Nie oznacza to jednak, że uniknie strat finansowych. Miasto będzie dokładać miliony, ale zrobi to poprzez wykupienie usług społecznych.
Od dawna wiadomo, że udostępniony w lipcu aquapark nie będzie samowystarczalny finansowo. Miasto co roku będzie musiało dokładać do jego funkcjonowania. Plan zakłada wykupienie polityk społecznych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. W szczególności skierowane one są do grup zagrożonych wykluczeniem. Miasto właśnie rozpisało konkurs na ich realizację i wysłało oferty z zapytaniem do swoich partnerów.
– Polityki społeczne to jest pomysł miasta na działania w sześciu obszarach społecznych – wyjaśnia Rafał Szymański, pełnomocnik ds. sportu. – Jest to innowacyjny pomysł w skali kraju. Niewiele jest miast, które chciałyby w ten sposób wykorzystać otwarcie akwaparki, jaki proponuje swoim mieszkańcom Słupsk. Sześć polityk społecznych to działania przede wszystkim kierowane do seniorów, dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie, dla młodzieży, społeczności partnerskich miasta Słupska, organizacji pożytku publicznego i osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. To bardzo wrażliwy temat, ale bardzo aktualny, czyli depresja, cukrzyca… Nie ma co ukrywać, że tych chorób jest dużo i dlatego Słupsk też się otwiera na takie osoby.
W ramach polityk społecznych będą prowadzone zajęcia z zakresu rekreacji ruchowej i prosportowej. Pierwsze spotkania zaplanowano już na wrzesień i odbywać się będą one od poniedziałku do piątku z opłatą według preferencyjnych stawek. Jedna osobogodzina będzie kosztować tylko złotówkę.
– Zobaczymy, jak to działa i jak przyjmą to mieszkańcy miasta – mówi Rafał Szymański. – Mamy 38 partnerów miasta Słupska i do nich też jest skierowany apel o zgłoszenie zapotrzebowanie na pływanie w akwaparku. Od 2 września będą też zapisy dla osób indywidualnych i bilety dla nich będą kosztować 5 złotych.
Miasto do funkcjonowania aquaparku w tym roku dołoży około 2 mln złotych. W kolejnych latach kwota ta zwiększy się jednak do blisko 4,5 mln złotych. Dofinansowanie ze strony samorządu jest też gwarancją dla kredytu zaciągniętego przez spółkę „Trzy Fale”. (opr. rkh)