K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bulwary nad Słupią

0

Nad Słupią powstaną zapowiadane już wcześniej bulwary. Władze miasta ogłosiły przetarg na przebudowę terenów przylegających do rzeki na odcinku od Mostu Zamkowego, przez Most Kowalski aż do Mostu Kaszubskiego.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku ogłosił przetarg na zagospodarowanie śródmiejskiego odcinka bulwarów rzeki Słupi. Do 10 września wykonawcy chętni podjęcia się realizacji projektu mają czas na składanie ofert. Całkowitej zmianie ma ulec obszar od Mostu Zamkowego, aż do Mostu Kaszubskiego.

Całkowita transformacja miasta w tym rejonie – zapowiada Justyna Pluta, dyrektor wydziału zarządzania funduszami. – Przede wszystkim chcemy przywrócić miasto rzece i ten teren mieszkańcom. Chcemy im umożliwić przejście przez Słupię kładką na wysokości Baszty Czarownic i Białego Spichlerza. Będzie miała ona odnogę do Rynku Rybackiego. Druga kładka będzie na umożliwiała przejście przez Słupię na wysokości Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wspomniana kładka łącząca ulicę Szarych Szeregów i obszar Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie szersza od tej na wysokości Baszty Czarownic i będzie skonstruowana tak aby odbywać się na niej mogły różnego rodzaju występy i animacje.

Liczymy na to, że bardzo mocno zaktywizują się instytucje kultury, bo tu jest właściwie serce miasta – dodaje Justyna Pluta. – W miesiącach letnich będą one mogły wyjść ze swoja ofertą kulturalną i ożywić ten teren. Wzdłuż rzeki powstaną ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Przebudowana zostanie też ulica Szarych Szeregów, ale ze względu na to, że jest to strefa konserwatorska, zachowana zostanie kostka kamienna.

Wzdłuż bulwaru nie zabraknie również tzw. małej architektury. Ławki, leżaki czy małe placyki z zagospodarowaną zielenią ozdabiać będą obszar wzdłuż rzeki.

Będziemy podświetlać mury obronne – zapowiada dyrektor Pluta. – Generalnie iluminacja obejmie całość z Basztą Czarownic po to, aby pokazać piękno tego miejsca. Zmiany obejmą też drzewa. W miejsce starych, które już się nie nadają, będą nowe nasadzenia.

Dodatkowo w rejonie ulicy Francesco Nullo powstanie centrum aktywizacji, a w parku – od frontowej części Biblioteki Miejskiej – pojawi się tzw. Ogródek Literacki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace nad bulwarem zakończą się do 2021 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.