K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przyjazne parki

0

W miejskich parkach widać postęp prac inwestycyjnych prowadzonych w ramach projektu klinów zieleni. Wokół Słupi remontowane są alejki dla spacerowiczów a na obrzeżach Słupska powstają nowe miejsca rekreacji.

Część świeżo położonych ścieżek dla pieszych i rowerzystów widać już przy moście obok komendy straży pożarnej. Zielony szlak komunikacyjny będzie ciągnął się w stronę Alejki Brzozowej i wraz z nią będzie swoistym przedłużeniem innego ważnego dla miasta projektu, czyli bulwarów nad Słupią. Poza tym w Parku Kultury i Wypoczynku powstaną nowe przestrzenie służące celom animacyjno-edukacyjnym. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka zaprezentowała podczas konferencji prasowej jedno z takich miejsc, które będzie usytuowane naprzeciwko przystani kajakowej. To okrągła ławka z białym piaskiem w środku i drewnianym pająkiem.

W ten sposób te miejsca będą nie tylko miejscami spacerów, jazdy na rowerze czy na wrotkach, ale też będą to miejsca chwilowego zatrzymania się i edukacji. Przestrzeń zielona będzie uzupełniona o takie właśnie miejsca – tłumaczyła prezydent Danilecka-Wojewódzka.

Duży postęp prac widać w tzw. Parku Zachodnim przy ulicy Zaborowskiej, który w większości został już pokryty ścieżkami. Tu również, oprócz typowej dla przestrzeni zielonych małej architektury, powstaną strefy wypoczynku z hamakami i placem zabaw dla dzieci. Rozwija się także Park Wschodni po przeciwnej stronie Słupska, który będzie oferował miejsca do uprawiania sportu, w tym biegostradę. Efekty projektu klinów zieleni można zauważyć także na ulicach w centrum miasta. Między innymi o nowe nasadzenia wzbogacą się ulice Wileńska i Prusa. Pojawił się także plan na zagospodarowanie kolejnych przestrzeni Parku Kultury i Wypoczynku zaraz przy śluzach.

Chcieliśmy zaproponować realizację pomysłu, który niedawno zrodził się, gdy sprzątaliśmy Słupię – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Na wysokości przepławki, po drugiej stronie rzeki jest przepiękny park na zapleczu byłych zakładów zbożowych. Okazuje się, że moglibyśmy tam zrobić nieduży, życzliwy ludziom park i taki projekt do budżetu obywatelskiego złożył Tomasz Urbaniak, znany działacz społeczny i inicjator wielu akcji. On będzie zbierał podpisy pod tym pomysłem.

Projekt klinów zieleni swoim zasięgiem inwestycyjnym obejmie 15 ha miasta. W jego ramach powstanie 6 ha nowej powierzchni czynnej biologicznie. Cały projekt z otrzymanym dofinansowaniem kosztować będzie 13 mln. złotych. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.