K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Iskra w Redzikowie

0

Nowy pomnik samolotu stanie przed byłym lotniskiem wojskowym w Redzikowie koło Słupska. Będzie to TS-11 Iskra, która zostanie przekazana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Do grudnia 1999 roku w Redzikowie stacjonował utworzony w 1952 roku 28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Po rozformowaniu jednostki jej byli żołnierze założyli Stowarzyszenie Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i za jedno z zadań postawili sobie uświadamianie, szczególnie młodym ludziom, ogromnej roli jaką odgrywał. Właśnie dzięki stowarzyszeniu dziś można oglądać 4 potężne samoloty, które w przeszłości ochraniały terytorium północy Polski. Stoją one przed budowaną obecnie amerykańską bazą tarczy antyrakietowej. Obecnie przyjaciele pułku starają się aby na placu przed bazą stanął kolejny funkcjonujący w przeszłości odrzutowiec.

Staramy się pozyskać samolot TS-11 Iskra, żeby nie zapeszyć, na przyszły rok – informuje Wacław Łutowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. – To będzie ostatni odrzutowiec, który latał w naszym pułku. Będąc na wycieczce w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie postawiłem zarzut dyrektorowi Pawłowskiemu, że jak już mamy iskrę do pozyskania, to on z Agencji Mienia Wojskowego zabiera ja do siebie, chociaż ma tam już siódmą czy ósmą iskrę.

Dyrektor muzeum lotnictwa w Dęblinie zadeklarował użyczenie gminie Słupsk jednej z iskier stojących na terenie muzeum. Stowarzyszenie natomiast będzie miało za zadanie czuwać nad nią oraz dbać, aby nie uległa dewastacji.

W tym momencie jesteśmy już przygotowani, optymistycznie podchodząc do rzeczy, że w przyszłym roku o tej porze będziemy tutaj montować samolot TS-11 Iskra. We wrześniu na kolejną rocznicę powstania pułku będzie odsłonięcie tego samolotu – zapowiada wiceprezes Łutowicz.

Samolot szkoleniowy zostanie ustawiony w tzw. pozycji dynamicznej na polu przed obecnie stojącymi maszynami-pomnikami, tuż obok ulicy Gdańskiej. Garnizon lotniczy w Redzikowie jest jedynym w Polsce, który posiada tak bogatą kolekcję myśliwców. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.