K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mural opozycjonistki

0

Na ścianie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej odsłonięto mural uwieczniający Annę Bogucką-Skowrońską. W taki sposób postanowiono uhonorować byłą opozycjonistkę i słupską radną miejską.

Mural powstał z inicjatywy radnej sejmiku wojewódzkiego pomorskiego Danuty Wawrowskiej. Projekt realizowany był pod hasłem „Kobiety Wolności i Solidarności”. Malowidło jest swoistym uzupełnieniem okolicznościowego muralu odsłoniętego na stacji Gdańsk Strzyże, który przedstawiał zasłużone działaczki Solidarności. Zabrakło na nim, niestety, Anny Boguckiej-Skowrońskiej.

Miesiąc temu, kiedy rozmawiałam z panią Aleksandrą Klich powiedziałam, że mural powstaje – mówi Danuta Wawrowska, inicjatorka powstania muralu. – Mamy wszystko. Jest zgoda, jest miejsce, są artyści i ludzie, którzy nas bardzo w tym wspierają. Odgłos był niesamowity. Zrobiłam wydarzenie na Facebooku, że zbieramy do puszek na farby. Zarejestrowałam zbiórkę publiczną. Zaprosiliśmy do współpracy artystkę, która się zgodziła. A przede wszystkim zgodziła się na to bohaterka dzisiejszej uroczystości, mecenas Anna Bogucka-Skowrońska. To, że ten mural powstał jest pracą zespołową.

Zasługi Anny Boguckiej-Skowrońskiej w walce z komunizmem wspominał marszałek województwa, który przypomniał o jej wystąpieniach nie tylko w salach sądowych.

Pani mecenas była internowana w stanie wojennym w Strzebielinku, Gdańsku i Fordonie – przypomniał marszałek Mieczysław Struk. – Po wyjściu na wolność w latach osiemdziesiątych reprezentowała kilkudziesięciu działaczy opozycji w procesach politycznych, między innymi Lecha Wałęsę, Annę Walentynowicz, Zbigniewa Romaszewskiego czy też Bogdana Lisa. Była także współpracowniczką Komitetu Helsińskiego, a w 1989 roku z listy Komitetu Obywatelskiego została senatorem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pierwszej kadencji.

Głos zabrała także sama wyróżniona, która pomimo wieku nadal włącza się w akcje społeczne i wciąż pozostaje aktywna.

Wszyscy pamiętacie lata 1981 i 1982, tak zwany festiwal Solidarności – wspomina Anna Bogucka-Skowrońska. – Wydawało się, że w Polsce można coś zmienić. Nie przychodziło nam wtedy do głowy – a mówię nam, czyli ludziom Solidarności, bo od początku z tym ruchem byłam związana – że można obalić ten ustrój. Uważaliśmy, że można w drodze powolnych zmian, tak jak działa ewolucja, doprowadzić do demokratycznych zmian w drodze konsensusu. Tymczasem dialog z Solidarnością był przez rząd bez przerwy przerywany i niszczony.

Mural został wykonany przez słupską artystkę Katarzynę Tomasiak. Pracę można podziwiać na bocznej ścianie młodzieżowego działu biblioteki publicznej przy ulicy Grodzkiej. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.