K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pora na grzyby

0

Rozpoczyna się sezon grzybowy. Wielu amatorów grzybobrania wyruszy do lasu w poszukiwaniu wyjątkowych okazów runa leśnego. Jak się obchodzić z grzybami i czego unikać podczas ich zbierania, radzi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

Rusza sezon grzybowy. Ręce zacierają nie tylko grzybiarze, ale i niedoświadczeni amatorzy wędrówek z koszykiem po lesie. Zbieranie grzybów na pozór wydaje się rzeczą prostą, lecz należy pamiętać o kilku ważnych sprawach, które powinny towarzyszyć każdemu, w trakcie wielogodzinnych poszukiwaniach okazów runa leśnego. Pierwszą rzeczą jest odpowiedni ubiór, który zabezpieczy przed różnego rodzaju insektami, a tych w lasach nie brakuje.

Grzyby, które już zerwiemy, wkładamy do odpowiedniego pojemnika, nie do żadnych worków plastikowych, do wiaderek, tylko do odpowiedniej kobiałki, do kosza wiklinowego lub z innego materiału naturalnego – mówi Włodzimierz Sławny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku. – Nie zbieramy owocników małych, niedojrzałych, ponieważ możemy pomylić grzyba jadalnego z niejadalnym, a nie daj Boże jeszcze z grzybem trującym. Zbieramy tylko owocniki dojrzałe, które mają wykształcone cechy morfologiczne.

Jeśli w trakcie przeglądania w domu zebranych grzybów okaże się, że występują na nich ogniska pleśni, należy je wyrzucić. Z grzybami wiążą się również zatrucia pokarmowe.

Objawiają się one przede wszystkim bólem głowy, wymiotami, nudnościami, bólem brzucha. Jeżeli stwierdzimy, że może zaistnieć podejrzenie, że zatruliśmy się potrawą grzybową, którą wcześniej przygotowaliśmy z grzybów nazbieranych w lesie, to w pierwszej kolejności należy wezwać albo pogotowie, albo udać się od razu bezpośrednio do lekarza. Jeżeli posiadamy w domu materiał, czyli potrawę, którą spożyliśmy, zabezpieczamy ją i również przekazujemy lekarzowi do badań w celu określenia, jakim grzybem mogliśmy się zatruć – mówi Włodzimierz Sławny.

Warto również pamiętać, że przygotowanych potraw grzybowych nie podajemy dzieciom. Grzyby są ciężkostrawne i zawierają substancje chitynowe, które są trudne do strawienia przez soki żołądkowe. Takich potraw nie należy także podawać osobom starszym, a zwłaszcza unikać należy spożywania ich w porze wieczornej.

Te zasady są niezmienne, ważne i należy o nich pamiętać. Jest też ta najważniejsza – udając się do lasu zbieramy tylko te grzyby, które znamy. Nawet przy odrobinie wątpliwości co do grzyba zostawiamy go w lesie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych problemów zdrowotnych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.