K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

100 lat szkolenia marynarzy

0

W Ustce odbyła się uroczystość stulecia Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W obchodach święta uczestniczyli samorządowcy z regionu i służby mundurowe.

Początki Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej sięgają 1919 roku, kiedy to w Kazuniu otworzono Szkołę Marynarzy. Wówczas pierwszy kurs szkolenia przeprowadzono 3 września i od 1995 roku ten dzień uznawany jest jako data święta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Po epizodzie kazuńskim sukcesję edukacyjną przejmowały Kadra Marynarki Wojennej, Szkoła Marynarzy Specjalistów i Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty. W końcu w 1947 roku jednostka zakotwiczyła w Ustce przyjmując w 1963 roku nazwę Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej zajmuje się szkoleniem kadr, głównie w korpusie szeregowych zawodowych i podoficerskim do pełnienia służby w marynarce wojennej, ale nasz zakres szkolenia rozszerza się także na inne rodzaje sił zbrojnych – informuje kmdr ppor. Robert Biernaczyk z CSMW w Ustce. – Tak więc nie ograniczamy się już do samej marynarki wojennej. Takim przykładem innej dziedziny szkolenia jest szkolenie nauczycieli klas mundurowych. Mamy przygotowane specjalne kursu dla kadr edukacyjnych placówek oświatowych i tym zaczęliśmy również się zajmować.

Centrum szkoli także na potrzeby służby przygotowawczej oraz legii akademickiej, a więc studentów, którzy chcą nabrać wojskowych szlifów. Nowe obszary szkolenia to dla wojskowych również ciągłe podnoszenie umiejętności metodycznych mających wpływ na ogólny rozwój jednostki. Z okazji święta turyści i mieszkańcy Ustki po wschodniej stronie portu mogli przyglądać się oficjalnej części uroczystości. Nie zabrakło orkiestry wojskowej, a do portu specjalnie wpłynęły dwie jednostki bojowe ORP Orkan i ORP Hańcza. Sami marynarze z okazji okrągłej rocznicy życzą sobie nowego sprzętu.

Chcielibyśmy móc dynamicznie się rozwijać – zapewnia kmdr ppor. Robert Biernaczyk. – Chcielibyśmy szkolić na potrzeby marynarki wojennej w takim zakresie jak to jest i chcielibyśmy, żeby wchodziły nowe okręty, bo jak wchodzą nowe okręty, to wchodzą nowe technologie, a one wchodzą też do naszego centrum i wtedy idziemy równolegle z postępem.

Obchody w usteckim porcie zakończy się występem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który odbył się na promenadzie. Wszystkim przybyłym na uroczystość udostępniono do zwiedzania okręty wojenne. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.