K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Koncertowa inauguracja

0

W sobotę w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku rozlegną się pierwsze dźwięki 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej. Koncerty fortepianowe Chopina i Poulenca wykonają mistrz i uczeń, czyli Zbigniew Raubo i Tymoteusz Bies.

W sobotę rozpoczyna się w Słupsku 53. Festiwal Pianistyki Polskiej, najstarsza impreza cykliczna organizowana od początku siłami działaczy Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Tradycyjnie już inauguracja będzie wiązała się z wykonaniem dzieł muzycznych skomponowanych na fortepian i orkiestrę.

W sobotę, czyli jutro, koncert inauguracyjny – zapowiada Mieczysław Jaroszewicz, prezes STSK. – Rozpocznie profesor Zbigniew Raubo ze swoim uczniem Bartłomiejem Biesem i to na dwa fortepiany utworem rzadko wykonywanym Francisa Poulenca. Profesor Raubo jest nie tylko znakomitym artystą, pianistą i pedagogiem, ale w tym roku będzie również w naszym zespole opiniującym Estradę Młodych.

Organizatorzy przygotowali melomanom kilka niespodzianek, ale zaproponowali także program, który może przyciągnąć uwagę nie tylko miłośników muzyki poważnej.

Tegoroczny festiwal jest bardzo zróżnicowany – mówi prezes Jaroszewicz. – Są różne gatunki muzyki i oczywiście różni wykonawcy. Mamy i jazz, bo jest Makowicz z Medyną, mamy polską muzykę współczesną, bo i Grażyna Bacewicz i Witold Lutosławski. Mamy również koncert w nowo otwartym Białym Spichlerzu specjalnie dedykowany Witkacemu. Napisany został na tę okazję przez Mikołaja Hertla specjalny utwór zatytułowany „Witkacy – autoportret”. Co ciekawe, to utwór nie tylko na fortepian, bo będzie także śpiew, a pianiście i solistkom towarzyszyć będą skrzypce i wiolonczela. To będzie 12 września. No i wreszcie zakończenie festiwalu, w którym usłyszymy V Koncert fortepianowy Raula Koczalskiego. To też będzie prapremiera wykonania tej kompozycji. Jeszcze jako ciekawostkę powiem, że Estrada Młodych jest w tym roku wyjątkowo mocna. Sześciu pianistów, żadnej pani, to są laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a więc już, mimo młodego wieku, pianiści nobilitowani, sprawdzeni. Teraz startują w naszej Estradzie Młodych.

Festiwal rozpoczyna się 7, a zakończy 13 września. Koncerty wieczorne, oprócz wspomnianego Białego Spichlerza, odbywać się będą w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, natomiast uczestnicy Estrady Młodych zaprezentują się w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.