K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Żółkiewski zmienia imię

0

Będzie zmiana patrona ulicy Żółkiewskiego w Słupsku. Zamiast Stefana będzie Stanisław. W tej sprawie jest już projekt uchwały, który pojawi się na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Słupsku. Dla mieszkańców zmiana ma być nieodczuwalna.

Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy ulicy Żółkiewskiego w Słupsku żyli w przekonaniu, że ich patronem jest hetman wielki koronny. Po blisko 50 latach okazało się, że są w błędzie. Nazwisko się zgadza, jednak imię to nie Stanisław, a Stefan Żółkiewski, który był członkiem PZPR-u. Uwagę na błąd zwrócił wojewoda pomorski, który zaapelował do władz miasta o poprawę nazwy. Pomyłka może być przypadkowa, ponieważ w sąsiedztwie znajdują się ulice innych hetmanów – Zamoyskiego i Chodkiewicza oraz królów Rzeczypospolitej. Winę za zamieszanie prawdopodobnie ponosi uchwała rady narodowej z 1970 roku, w której użyto błędnego imienia.

Władze miasta zgodnie z ustawą zakazującą propagowania ustroju komunistycznego musiały podjąć działania zmierzające do nadania ulicy właściwego patrona. W tej sprawie pojawiła się już uchwała Rady Miejskiej, która zostanie rozpatrzona na najbliższym posiedzeniu. Dla mieszkańców zmiana nazwy ulicy to zawsze duży kłopot. Najczęściej wiąże się to z wymianą dowodów osobistych oraz aktualizacją danych w bankach. Tym razem jednak wszystko ma się odbyć bez zbędnych formalności.

Jeżeli chodzi o zmianę nazwy ulicy Żółkiewskiego, to mieszkańcy nie będą zobowiązani do wymiany dokumentów takich jak dowody osobiste, dowody rejestracyjne, prawa jazdy – mówi Monika Rapacewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Jeżeli jakiś mieszkaniec chciałby jednak wymienić dokument ze względu na zmianę imienia patrona ulicy Żółkiewskiego, to oczywiście może to zrobić. Nie będzie wówczas zobowiązany do ponoszenia kosztów takiej wymiany, ponieważ jest to związane ze zmianą nazwy ulicy, co jest skutkiem decyzji urzędu.

W poprzednich latach radni także musieli zdekomunizować 10 ulic, które w większości znajdowały się na osiedlu Niepodległości, które także zostało zdekomunizowane. Wcześniej było osiedlem Budowniczych Polski Ludowej. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.