K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pożegnanie lata w Klukach

0

W niedzielę, 15 września, odbędzie się w zagrodach Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach coroczna impreza kończąca lato. Organizatorzy odsłonią przed odwiedzającymi sceny z życia dawnych mieszkańców wsi rybackiej, którzy o tej porze czynili już pierwsze przygotowania do nadchodzącej zimy. W spiżarniach przybywało przetworów, suszonych grzybów, śliwek, wędzonych ryb i mięs.

Impreza pod nazwą „Jesień się pyta, co lato zrobiło”, skupia się wokół jesiennych zajęć w gospodarstwach wiejskich. Prezentowane będą potrawy regionalne, a także typowe dla społeczności Kluk oraz innych części Pomorza obrzędy weselne i dożynkowe. Nie zabraknie kiszenia kapusty, pokazów pieczenia tradycyjnego słowińskiego chleba czy wyciskania soku z buraków do przygotowania melasy. Skosztować będzie można również zupy rybnej lub śliwkowej, maślanki, wiejskiego twarogu, bab drożdżowych i salcesonów, a także pieczonych w mundurkach ziemniaków okraszonych smażonymi borówkami.

Impreza kończąca lato rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 16. Na scenie skansenu w Klukach czas umilać będą występy zespołów folklorystycznych. (jwb)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.