K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Autobusem lub rowerem

0

W Słupsku rozpoczyna się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja ta ma przekonać mieszkańców do pozostawienia samochodów na parkingach i korzystania z komunikacji zbiorowej lub roweru.

Idea tygodnia zrównoważonego transportu sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, a po raz pierwszy dzień bez samochodu zorganizowano w w 1996 roku w Rejkiawiku. Z upływem czasu coraz więcej europejskich miast podejmowało podobne inicjatywy. W końcu akcja stała się na tyle powszechna, że w 2002 roku Komisja Europejska oficjalnie ustanowiła Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku zaszczyt inauguracji polskiej edycji przypadł Słupskowi.

Dziękuję, że miasto włączyło się w tym roku, jak również w latach poprzednich, do inicjatywy – mówi Jacek Wasik, przedstawiciel Komisja Europejskiej – która ma nam uświadomić, że nasze codzienne wybory transportowe mają wpływ na jakość powietrza,m jakim oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie. Stąd przede wszystkim zachęcamy6 do tego, aby poruszać się rowerami albo chodzić pieszo. Tegoroczne hasło tygodnia mobilności to „Chodź z nami”, chodź z nami pieszo, chodź z nami rowerami, po to, abyśmy wspólnie zadbali o naszą lepszą kondycję fizyczną, ale tak przyczynili się do poprawy powietrza. Ruch samochodowy w okresie letnim w niektórych miastach odpowiada za ponad 50 procent zanieczyszczeń. W Słupsku macie państwo to szczęście, że wieją silne wiatry, więc zapewne ten problem nie jest aż tak dotkliwy.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto zaplanowało kilka akcji, które mają przekonać słupszczan do jego idei. Między innymi na ulicy Nowobramskiej otworzono wystawę zdjęć prezentujących mieszkańców przemieszczających się siłą własnych nóg. Poza tym przygotowano także wycieczki rowerowe oraz piknik z atrakcjami.

Między innymi upcykling, szpital dla rowerów – mówi Patrycja Czawłytko z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Wiem też, że przyjedzie policja i będzie można znakować swoje rowery. Będziemy też ustawiać się w żywy obraz roweru, a pan Jacek Szuba z Fundacji Indygo z drona zrobi nam wspólne zdjęcie.

W Polsce do inicjatywy przyłączyło się około 170 miast, a na całym świecie tydzień zrównoważonego transportu odbywa się w 50 krajach. Natomiast w Słupsku podczas dnia bez samochodu będzie obowiązywać darmowa komunikacja miejska. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.