K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Półmaraton Słowiński 2019

0

Ponad 100 zawodników na trasie Rowy – Ustka rywalizowało o Puchar Burmistrza Ustki podczas XXIV Półmartonu Słowińskiego. W ramach tej imprezy przeprowadzono również XXII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie.

Na trasę 21 kilometrów i 97 metrów z Rowów do Ustki wystartowało 104 ze 120 zapisanych uczestników. Zawodnicy biegli głównie drogą asfaltową, pokonując na trasie wiele pagórków i walcząc z silnym bocznym wiatrem, który w tym rejonie niemal zawsze wieje od strony morza. Radosław Szreder, dyrektor OSiR Ustka, zadowolony był z frekwencji i podkreślał, że wśród ponad stu zawodników na starcie pojawiło się blisko osiemdziesięciu lekarzy.

Tuż po starcie w Rowach tylko przez pierwsze 200 metrów wszyscy biegli razem, a potem stawka biegaczy zaczęła się rozciągać. Tempo bardzo podkręcali faworyci – Patryk Błaszczyk, Artur Pelo, Robert Czerniak czy Grzegorz Józefczyk – którzy odskoczyli od pozostałych biegaczy. Na trzecim kilometrze z tej czwórki zaatakował Patryk Błaszczyk, biegacz LKS Jantar Ustka, który uzyskał przewagę ponad 100 metrów. Przewagi tej już nie oddał i samotnie podążał do mety zlokalizowanej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce, uzyskując czas 1 godzina 13 minut i 1 sekunda. Na miejscu drugim z czasem gorszym o prawie 2 minuty zameldował się Robert Czerniak z UKS-u Ekonomik Maratończyk Lębork. Jako trzeci przybiegł ubiegłoroczny zwycięzca Artur Pelo, który do zwycięzcy stracił prawie 4 minuty. Cała trójka to żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Zgodnie zapewniali, że nie umawiali się przed startem na taką kolejność na mecie. Wszyscy byli zadowoleni z zajętych miejsc, chociaż nie z czasów, ale warunki atmosferyczne były naprawdę trudne.

Wśród startujących lekarzy w klasyfikacji generalnej na miejscu 12 z czasem 1,30:56 przybiegł Arkadiusz Szczupaczyński z Gryfic, i to on został mistrzem Polski lekarzy w półmaratonie. Zwycięzca wystartował w tym półmaratonie po raz pierwszy. Również on zwracał uwagę na to, że od 13 kilometra bardzo silnie wiało w twarz zawodnikom, co utrudniało bieg. Zadowolony był jednak, że nie było upału, który o tej porze roku często daje się biegaczom we znaki.

Biegaczy dopingowali mieszkańcy miejscowości, przez które przebiegała trasa półmaratonu, natomiast w Bałamątku zagrała im kapela z Ośrodka Kultury Gminy Ustka. Wśród pań, których nie biegło zbyt dużo, na pierwszych dwóch miejscach uplasowały się siostry bliźniaczki, Elżbieta i Małgorzata Tuwalskie z Gdańska. Przybiegły one na 17. i 18. pozycji, a ich czasy to 1,34:32 i 1,43:38. Trzecia z pań, Jagoda Kubiak z Wejherowa, w klasyfikacji generalnej była 34. To pierwsza sytuacja w historii tego biegu, w której na podium stają bliźniaczki. Obie przyznały, że tego dnia nie było walki o czas, tylko walka z przeciwnym wiatrem.

Każdy uczestnik kończący bieg dekorowany był przez byłych olimpijczyków Jana Huruka i Barbarę Madejczyk okolicznościowym medalem. Najlepsze trójki na podium dodatkowo otrzymały nagrody finansowe i puchary ufundowane przez burmistrza Ustki oraz dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce. Za rok kolejny, jubileuszowy, XXV półmaraton Rowy – Ustka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.