K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Handel ludźmi

0

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Słupsku zatrzymano dwie osoby podejrzane o uczestnictwo w procederze handlu ludźmi. Podejrzani są o werbowanie obywatelek Ugandy do przymusowej pracy w jednej ze słupskich firm.

Zatrzymane osoby to obywatele Belgii – Mohamed B. oraz Marta K. – na co dzień zamieszkujący w jednej z miejscowości znajdujących się na terenie powiatu słupskiego. Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarża ich o udział w przestępstwie handlu ludźmi.

Przedstawione tym osobom zarzuty przestępstwa wiążą się z podstępnym zwerbowaniem dziewięciu kobiet, będących obywatelkami Ugandy, do wykonywania przymusowej pracy w jednej ze słupskich firm. Mohamed B. oraz Marta K. nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. W złożonych przez siebie wyjaśnieniach, zaprzeczając swojemu zawinieniu, przedstawili sprzeczną z ustaleniami śledztwa wersję wydarzeń. Na wniosek tutejszej prokuratury wobec Mohameda. B i Marty K. sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres trzech miesięcy – informuje Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Z ustaleń śledczych wynika, że warunki w jakich miały pracować kobiety nie odpowiadały wcześniejszym ustaleniom. Jak informuje prokuratura, „stosując wobec nich przemoc psychiczną, wykorzystywano powstały stosunek zależności wynikający z groźby niespłacenia zaciągniętych zobowiązań finansowych”. Dochodzenie w tej sprawie trwało od końca kwietnie tego roku, a zatrzymania podejrzanych zostały dokonane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Ustce. Na poczet przyszłych kar pieniężnych zabezpieczono na mieniu podejrzanych majątek o wartości 200 tysięcy złotych. Za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi dwójce podejrzanych grozi od 3 do 15 lat więzienia. Śledztwo jest rozwojowe i prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.