K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sprzątanie świata

0

Już po raz 26. rusza wielka akcja sprzątania świata ze śmieci porzuconych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Słupski magistrat do udziału w imprezie zachęca wszystkich uczniów z miejskich placówek oświatowych.

Tradycją się stało, że w każdy trzeci weekend września obchodzony jest dzień sprzątania świata. Od ponad ćwierć wieku w akcję angażują się głównie uczniowie szkół, którzy wyposażeni w foliowe worki i gumowe rękawice zbierają porozrzucane śmieci. W tym roku akcja odbędzie się w dniach 20-22 września.

Z tej okazji zapraszamy placówki miejskie, szkolne, wychowawcze, przedszkola do wspólnej akcji sprzątania świata. W mojej ocenie ma to wymiar potrójny – mówi Katarzyna Guzewska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Słupsku. – To i promocja – ale promocja czego – nieśmiecenia, pod hasłem: „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”. Co zmieniamy? Nawyki, i to jest bardzo ważne. Jakie ta i inne tego typu akcje mają znaczenie, jeśli chodzi o środowisko? Wszyscy to dostrzegamy, że śmieci jest bardzo dużo. W tym roku takich akcji na temat śmiecenia i odpadów będzie jeszcze dużo, wszystko po to, aby o tym problemie mówić, żeby edukować.

Ci którzy zechcą przyłączyć się do tej inicjatywy mogą zgłaszać się do czwartku, 18 września, do urzędu miejskiego. Uczestnicy otrzymają worki na śmieci oraz rękawiczki. W mieście, niezależnie od dnia sprzątania świata, organizowane były też na mniejszą skalę podobne przedsięwzięcia.

Tomek Urbaniak co roku – raz albo co najmniej dwa razy – zbiera grupę podobnie myślących, dzięki czemu posprzątaliśmy rzekę Słupię i być może odtworzymy lasek, park przy rzece w ramach projektu obywatelskiego. Nie czekając na to, studenci Akademii Pomorskiej, co szczególnie raduje, posprzątali lasek południowy, miejsce tuż przy ich kampusie. Czytam też, że wyzwali oni na pojedynek radnych do sprzątania miasta – zobaczymy, jak się zmobilizujemy. Natomiast ja bardzo zachęcam wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcieliby wziąć udział w sprzątaniu świata – w tym wypadku naszego świata, Słupska – do tej pracy, która na pewno poprawia krążenie krwi – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

W zeszłym roku w słupskiej edycji dnia sprzątania świata uczestniczyło ponad 6 tysięcy osób. Dzięki ich pracy udało się zebrać kilka ton śmieci zalegających na zielonych skwerach i ulicach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.