K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Witkacy pod strzechy

0

W dniach od 18 do 21 września odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”. Skonfrontowana na nim zostanie twórczość m.in. teatralna, plastyczna czy filmowa z dziełami, filozofią oraz życiem Witkacego.

W dniach od 18 do 21 września odbywał się będzie Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”. Jest on unikatowy, gdyż daje uczestnikom możliwość skonfrontowania własnej twórczości teatralnej, plastycznej, fotograficznej, muzycznej czy klasycznej z dziełami, filozofią oraz życiem Witkacego. Festiwal otworzy monodram Macieja Witkiewicza, czyli stryjecznego wnuka Witkacego, który odbędzie się w środę, 18 września o godz. 19 w Teatrze Rondo. Dzień później o godzinie 13 w Spichlerzu Sztuk Muzeum Pomorza Środkowego będzie miała miejsce uroczysta inauguracja festiwalu.

Prezentacje konkursowe zaczynamy w czwartek, 19 września – zapowiada Michał Studziński, komisarz 22. edycji festiwalu. – Spektrum wydarzeń jest bardzo szerokie. Zaczynamy już o dziewiątej rano pokazem „Szewców” teatru Kropka z Kazachstanu. W języku rosyjskim, więc szczególnie zapraszamy tych, którzy ten język rozumieją, ale, oczywiście, jesteśmy otwarci na każdego widza. Potem przez cały dzień będą głównie prezentacje sceniczne, między innymi koncert na jedną gitarę, teatry wieloosobowe… O godzinie 21 spektakl teatru Malabar Hotel „Pożegnanie jesieni” i jest to kolejna impreza towarzysząca, na która obowiązują wejściówki.

W piątek prezentacje konkursowe zaczną się o godzinie 11 i otworzy je pokaz spektaklu „W małym dworku” teatru Asz. z Poznania.

Tego dnia będziemy też mieli uczestniczkę z Wielkiej Brytanii, będzie wernisaż prac plastycznych, fotografii, instalacji i wszelkich działań innych niż sceniczne. Dzień zakończymy o godzinie 20 performansem, gdzieś w okolicach Teatru Rondo, Mikołaja Prynkiewicza. O godzinie 21 kolejna impreza towarzysząca. Spektakl „Tutli Putli” pań Ewy Ryks i Marty Grabysz, które kilka lat temu otrzymały grand prix za brawurowy duet pokazany na naszym festiwalu – przypomniał Michał Studziński.

Festiwal zakończy się w sobotę. O godzinie 12 uczestnicy festiwalu obejrzą słupską kolekcję dzieł Witkacego w Spichlerzu Sztuki, a opowiadać o nie będzie Beata Zgodzińska, kustosz wystawy. O godzinie 14.30 w Teatrze Rondo festiwal zostanie podsumowany, nastąpi ogłoszenie werdyktu i rozdanie nagród. Przez cały czas trwania festiwalu będą odbywać się warsztaty plastyczne z projektowania, a następnie tworzenia muralu.

Wszystkie prezentacje sceniczne odbywać się będą w przestrzeni Teatru Rondo – informuje Michał Studziński. – Wszystkie wernisaże, prace plastyczne i fotograficzne będą miały miejsce w piątek o godzinie 16.30 w sali wystawowej tegoż teatru. Wystawa jest już prawie gotowa, więc jeśli ktoś nie miałby czasu w piątek to może już do nas zaglądać i podziwiać te dzieła.

Szczegółowy program 22. Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza jest dostępny na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.