K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

40 lat minęło

0

Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe świętowało 40-lecie swojego istnienia. Oficjalne uroczystości odbyły się w Urzędzie Miejskim w Słupsku, gdzie nagrodzono zasłużonych i przypomniano historię WOPR.

Słupski oddział WOPR założono w 1979 roku. Od tego czasu ratownicy ochotniczego pogotowia ratunkowego w sezonie stale strzegą nadmorskich i przyjeziornych plaż. Strzegli także bezpieczeństwa na pływalniach. Oddział ciągle się rozwijał stawiając na nowe rozwiązania w ratownictwie wodnym, ale przede wszystkim na szkolenie kadry.

Bez szkolenia nie będzie rzemieślnika, nie będzie policjanta, nie będzie żołnierza. Tak samo ratownicy muszą się szkolić, żeby być perfekcjonistami w tym, co robią – mówi Piotr Dąbrowski, prezes WOPR w Słupsku. – Od ich umiejętności, od ich charyzmy, od ich charakteru zależy życie ludzkie, dlatego oni także cały czas muszą doskonalić własne umiejętności, szkolić się nie tylko z zakresu podstawowego, ale i w tym wieloletnim procesie szkoleń specjalistycznych.

WOPR-owcy ze Słupska to czołówka polskich ratowników wodnych. W zawodach na szczeblu krajowym zawsze plasują się na wysokich miejscach. Przygotowania do rywalizacji z innymi pozwalają im utrzymywać znakomitą formę przez cały rok. Treningi często odbywają się pod okiem sportowców.

Sport to także mój osobisty konik i robię wszystko, żeby rozwijały się grupy ratownictwa sportowego – mówi Piotr Dąbrowski – żeby umożliwiać im częste i bardzo intensywne treningi pod okiem najlepszych instruktorów, najlepszej kardy. Muszę się pochwalić, że oprócz Klaudii Wiśniewskiej, która jest takim trzonowym trenerem prowadzącym grupę ratownictwa sportowego, to wspiera nas również podczas treningów wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich Alicja Pęczak. Uczestniczymy w wielu imprezach o randze regionalnej, o randze ogólnopolskiej, wyjeżdżaliśmy też za granicę. Nasi mistrzowie z lat 90. wygrywali sprzęt wartości dziesiątek tysięcy złotych, byli mistrzami.

Przez cztery dekady ratownictwo wodne bardzo mocno rozwinęło się także pod względem technologicznym. Dziś na skalę masową wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt motorowodny oraz nowe technologie ułatwiające strzeżenie bezpieczeństwa, np. drony. Podsumowanie całej czterdziestoletniej działalności WOPR w Słupsku uroczyście odbyło się w magistracie. Nie zapomniano o osobach związanych z miejscowym oddziałem, którym wręczono odznaki zasłużonych ratowników. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.