K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kobiecy mural

0

Kolejny mural przyozdobił miejską przestrzeń Słupska. Tym razem wielkie malowidło pojawiło się na ścianie budynku przy zbiegu ulic Jagiełły i Dominikańskiej. Praca upamiętnia 100-rocznicę nadania kobietom praw wyborczych.

Od kilku lat mieszkańcy Słupska mogą cieszyć oko nowymi muralami pojawiającymi się w przestrzeni miejskiej jak grzyby po deszczu. Niektóre z nich nawiązują do historii miasta, zasłużonych dla niego osób lub ważnych wydarzeń. Nie inaczej jest ze świeżo odsłoniętym muralem na budynku przy ulicy Jagiełły, który przypomina o 100-leciu nadania kobietom praw wyborczych.

Polki i Polacy mają równe prawa wyborcze – przypomina Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury. – Sto jeden lat mija od podpisania tamtego dekretu i myślę, że trzeba ten gest marszałka przypominać, mówić, w którym miejscu jesteśmy i od jak niewielu lat kobiety maja prawa wyborcze. Wojtek Brewka ma liczne osiągnięcia na swoim koncie, ale nie murale. Ten, dla Słupska, jest wyjątkowy.

Artysta mural wykonał przy sporej pomocy malarek Magdaleny Galek, Katarzyny Barszcz, Ewy Borowińskiej i Alicji Małszyckiej. Sam pomysł stworzenia pracy wielkoformatowej powstał trzy lata temu, kiedy Wojciech Brewka zasiadał jako juror konkursu „Witkacy pod Strzechy”. Autor zanim pierwszy raz położył farbę na ścianie, tworzenie malowidła poprzedził przygotowaniem merytorycznym.

Zawsze, gdy przygotowuję się do wystawy czy jakiegoś art performance’u czytam, studiuję, bo muszę znaleźć koncepcję przedstawienia tematu – mówi Wojciech Brewka, twórca muralu. – Tutaj mamy sufrażystkę, emancypantkę z parasolem, którymi one przed domem naczelnika uderzały, żeby zwrócić na siebie uwagę. Przeczytałem kilka opracowań i starałem się dość rzetelnie przygotować do tematu.

Polska była ósmym krajem na świecie i jednym z pierwszych w Europie, który nadał kobietom równe prawa wyborcze. Pomysłodawcy muralu mają nadzieję, że panie wykorzystają to prawo już 13 października. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.