Turniej judo dzieci i młodzików

0

W hali sportowej Centrum Lekkoatletycznego w Słupsku przy ulicy Madalińskiego odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego Młodzików i Dzieci o Puchar Prezydenta Miasta Słupska.

Znakomite walki, wysoki poziom sportowy i organizacyjny – tak można powiedzieć o zakończonym XVII turnieju judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego. Na pięciu matach w 45 kategoriach wagowych swoje umiejętności prezentowali zawodnicy i zawodniczki z 28 klubów Polski i trzech klubów zagranicznych. Rywalizowano w trzech grupach wiekowych – młodzik roczniki 2004/2005, dzieci starsze roczniki 2006/2007 oraz dzieci młodsze rocznik 2009. Lidiusz Kazior, organizator turnieju i trener TS Judo Gryf Słupsk podkreśla, że każdego roku jest coraz więcej uczestników. Tym razem było około 300 zawodniczek i zawodników. Szkoleniowiec nie kryje radości i z frekwencji, i z poziomu zawodów.

W porównaniu z wcześniejszymi turniejami poziom startujących w tym roku pod względem technicznym był zdumiewająco wysoki. Nie było widać zawodników „surowych” jak bywało w przeszłości. Udział drużyn zagranicznych zawsze podnosi rangę turnieju i wpływa też na jego poziom techniczny. Lidiusz Kazior przyznaje, że i Rosjanie, i Niemcy należą do czołówki europejskiej, ale ma satysfakcję, ponieważ jego wychowankowie wcale rywalom nie ustępują. Między innymi dzięki udziałowi w takich turniejach. Słupscy judocy mają możliwość konfrontowania i doskonalenia swoich umiejętności.

Niemal we wszystkich kategoriach wiekowych stoczono wiele zaciętych i widowiskowych walk. Na wyróżnienie zasługują wszyscy zawodnicy, którzy występowali na słupskich matach, ale zwyciężyli najlepsi. Z grona słupskich zawodników i zawodniczek w kategorii dzieci starszych pierwsze miejsca wywalczyły Hanna Chmielnicka w wadze 48 kg, Maria Musiałek (52 kg) i Oliwia Szycko (63 kg). W kategorii młodziczek na najwyższym stopniu podium stanęła Katarzyna Znamirowska w wadze +70 kg. Na miejscach drugich w kategorii dzieci uplasowali się Damian Cyrganowski w wadze 26 kg i Mateusz Moszczyński (31 kg), a wśród dzieci starszych Adrian Jakubiniec w wadze 55 kg. Z grona młodzików Łukasz Bielawa był drugi w kategorii wagowej 50 kg, a miejsca trzecie zajęli Mateusz Rutkowski w wadze 73 kg i Hubert Żuk (81 kg). Trzecie miejsce wśród dzieci zajęła Anna Pacewicz w wadze 35 kg.

Szkoleniowcy słupskich judoków, Irena Waszkinel i Lidiusz Kazior, mogą być dumni z miejsc i medali, jakie ich podopieczni zdobyli. Dorobek słupszczan to 17 medali, w tym 5 złotych i pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Miejsce drugie zajął Samuraj Koszalin, który zgromadził 21 punktów o 10 mniej niż zwycięzcy z Towarzystwa Sportowego Judo Gryf Słupsk. Miejsce trzecie z dorobkiem 19 punktów zajął UKS Simba Reda, czwarte Olimpia Grudziądz, a piąte Red Star Kaliningrad Rosja.

W tym roku słupskie judo świętuje jubileusz 50-lecia. Przez te pół wieku słupscy judocy zdobyli ponad tysiąc medali na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych. Widać, że profesjonalizm słupskich szkoleniowców nadal przynosi efekty medalowe. Słupskie judo zaliczane jest do czołowych klubów w kraju i stawia sobie nadal bardzo ambitne cele. Lidiusz Kazior podkreślił, że bez dobrej woli wielu sponsorów, którym należą się podziękowania, nie można byłoby zorganizować tak dużej imprezy. (opr. rkh)