Czarna Dywizja najlepsza

0

W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego – Spartakiada Wojskowa. Tytuł mistrzowski zdobyła reprezentacja 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Na obiektach szkolno-sportowych Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce o medale mistrzostw Wojska Polskiego w biegu patrolowym, strzelaniu z broni etatowej oraz pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej – indywidualnie i drużynowo – rywalizowało ponad 220 żołnierzy. Organizatorem tego szkoleniowego przedsięwzięcia było Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i CSMW.

Po raz trzeci jesteśmy organizatorami mistrzostw – mówi kmdr ppor. Robert Biernaczyk, oficer prasowy CSMW w Ustce. – Gościmy dzisiaj reprezentacje wszystkich rodzajów naszych sił zbrojnych i związków taktycznych, aby rozstrzygnąć, kto jest najlepszy w typowo wojskowych konkurencjach. Konkurencjach, które są elementem wojskowych zajęć wychowania fizycznego, a takie zawody świadczą o poziomie żołnierskiej sprawności.

O dużym pechu i osłabieniu może mówić reprezentacja Marynarki Wojennej w konkurencji pokonywania ośrodka sprawności fizycznej. Jeden z czołowych zawodników – wielokrotny mistrz Wojska Polskiego mł. chor. Michał Kaszuba – w przeddzień zawodów podczas treningu doznał kontuzji, co wyeliminowało go z mistrzostw. Tor OSF to swoisty tor przeszkód składający się z 15 elementów rozmieszczonych na długości 200 metrów. Michał Kaszuba, kierownik drużyny Marynarki Wojennej zapowiedział, że wszyscy będą walczyć o jak najlepszy wynik.

Duży sukces w tegorocznych mistrzostwach Wojska Polskiego odniosła 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, która zdobyła indywidualnie i zespołowo 18 medali. Do sukcesów żołnierzy sportowców „Czarnej Dywizji” należy bez wątpienia zaliczyć pierwsze miejsce indywidualnie kapitana Marcina Kołoszuka, który mimo niesprzyjających warunków pogodowych pokonał OSF w czasie 49 sekund i 12 setnych. Było to jego trzecie zwycięstwo pod rząd. Miejsce trzecie indywidualnie wywalczył szer. Marcin Antczak. Również pierwsze miejsce dywizja zajęła w rywalizacji zespołowej biegu patrolowego. W konkurencji strzelania z pistoletu wojskowego starszy chorąży sztabowy Tomasz Przerwanek z tego związku taktycznego stanął na najwyższym podium.

Kpt. Marcin Kołoszuk przyznał, że do przeszkód, które należą do najbardziej niebezpiecznych należy „denysta”. Kilka lat temu miał na nie upadek. Dodał, że każda z przeszkód jest trudna, a o zwycięstwie na torze decydują ułamki sekund. Bywało, że otyle przegrywał.

Dentysta” to rów, nad którym zamontowane są poręcze. Całość przypomina uzębienie. Tutaj najczęściej dochodzi do groźnych kontuzji.

Po ostatecznym podsumowaniu wszystkich konkurencji zwycięzcą tegorocznych Mistrzostw Wojska Polskiego – Spartakiady Wojskowej została 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Miejsce drugie przypadło 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w której byli żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża, miejsce trzecie wywalczyli sportowcy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Marynarka Wojenna w klasyfikacji ogólnej zajęła szóste miejsce, a w strzelaniu z pistoletu wojskowego drużynowo wywalczyła miejsce trzecie. (opr. rkh)