K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Emeryci z procentem

0

Od października stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł zmienia się z 18 na 17 procent. Co za tym idzie, zmienia się również miesięczna stawka na podatek dochodowy. Poskutkuje to zyskiem dla świadczeniobiorców.

Od 1 października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 85.528 złotych. Podpisana 30 sierpnia 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy stanowi dopełnienie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianych w ustawie dotyczącej likwidacji podatku PIT dla osób do 26. roku życia. Nowe prawo zakłada obniżenie stawki w skali podatkowej z 18 do 17 procent, przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 procent dla dochodów przekraczających 85.528 złotych.

Z tej stawki skorzystają wszyscy emeryci i renciści – mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS woj. pomorskiego. – W ich portfelach będzie dzięki temu więcej pieniędzy. To będą kwoty od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a rocznie to może być nawet kilkaset złotych. Ci, których świadczenie brutto nie przekraczało 1.100 złotych otrzymają na rękę 8 złotych więcej. Ci, których świadczenie wynosi 2.500 złotych brutto zyskają 23 złote, natomiast ci, którzy mają już wysokie świadczenie, na przykład 7.000 brutto otrzymają 67 złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie tę stawkę stosował automatycznie, więc nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków.

Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 procent. Jest to wypadkowa obowiązujących dwóch stawek – 18 procent przez pierwsze trzy kwartały i 17 procent za ostatni kwartał 2019 roku. Z tego powodu w rozliczeniach części podatników możliwe jest pojawienie się niedopłaty podatku. Dlatego klienci ZUS mogą składać wnioski o rozliczenie według stawki 17,75 procent za okres od początku października do końca grudnia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.