K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Badanie spirometryczne

0

W dniach 7-11 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym każdy będzie mógł wykonać bezpłatne badanie spirometryczne. To dzięki akcji Dni Spirometrii 2019, w którą w tym roku włączył się słupski szpital.

Spirometria jest badaniem w którym mierzy się objętość, pojemność oraz przepływ powietrza w płucach i oskrzelach. Określa się dzięki niemu rezerwy wentylacyjne układu oddechowego i sprawdza, czy nie rozwijają się w nim takie choroby jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Samo badanie jest bezbolesne, nie wymaga żadnych przygotowań i trwa zaledwie kilka minut. Choć raz powinien je przeprowadzić każdy, a w szczególności palacze papierosów. W następnym tygodniu będzie do tego okazja. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny włączył się do akcji „Dni Spirometrii 2019”, którą Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP organizuje już od 10 lat.

Szpital oferuje spirometrię, badanie niełatwe, ale niezmiernie istotne dla określenia czynności ukladu oddechowego – tłumaczy Iwona Meresta, specjalista chorób płuc. – Badania będą wykonywane od 7 do 12 października od godziny 12 do 14. Pacjenci muszą zadzwonić i się umówić, ponieważ badanie trwa kilkanaście minut. Żeby nie czekać dwie godziny, lepiej mieć termin z konkretnym dniem i godziną.

Bezpłatne badania odbywać się będą w Pracowni Badań Czynnościowych w Oddziale Chorób Wewnętrznych na II piętrze słupskiego szpitala. Droga do pracowni będzie oznaczona plakatami i balonami. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.