K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ochrona środowiska plus

1

Dziś o 11 przed słupskim Ratuszem odbyła się konferencja prasowa Marcina Horały, polityka Prawa i Sprawiedliwości. Jej tematem wiodącym miała być problematyka związana z ochroną środowiska.

Dziś o godz. 11 przed słupskim ratuszem odbyła się kolejna przedwyborcza konferencja prasowa. Jej organizatorem był poseł Marcin Horała, polityk należący do Prawa i Sprawiedliwości. Głównym i tak właściwie jedynym poruszonym tematem była szeroko pojęta ochrona środowiska. W swoim wystąpieniu poseł przedstawiał plany oraz programy partyjne służące zarówno ochronie, jak i poprawie jakości powietrza i zużycia energii. Jak w każdym tego typu przemówieniu nie zabrakło porównań do konkurencyjnych partii i wytykania ich błędów.

Trzeba zauważyć, że opozycja tak nas straszy sankcjami, karami unijnymi, a jedyny wyrok jaki dostaliśmy to za brak polityki smogowej w polskich miastach z czasu rządów PO – PSL – mówił Marcin Horała, Prawo i Sprawiedliwość.

Skierowany do osób fizycznych program „Czyste powietrze” został omówiony jako pierwszy. Zakłada on nie tylko dofinansowania na demontaż starych źródeł ciepła na paliwa stałe, instalacji odnawialnych źródeł energii, ale też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Docelowo do roku 2030 w tym programie są zagwarantowane 103 miliardy złotych na tego rodzaju dofinansowania – informował poseł Horała. – Efekt jaki osiągniemy, to emisja ze źródeł socjalnych, bytowych spadnie w polskich miastach o połowę w stosunku do tego, co teraz mamy. Będzie o połowę czystsze powietrze.

Kolejnymi przedstawionymi programami była „Energia+” prowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz „Geotermia+”. Obydwa skierowane w głównej mierze do przedsiębiorców.

W programie Energia + są 4 miliardy na dofinansowania. Tym razem dla przedsiębiorców na inwestycje związane z szeroko pojętą oszczędnością energii i zmniejszaniem emisji. Czyli zarówno z przejściem na odnawialne źródła energii, dociepleniem, zapobieganiem stratom energii czy wymianą technologii na mniej energochłonne. Specjalny program Geotermia +. To z kolei jest program o wartości 600 milionów. Z niego dofinansowuje się inwestycje z wykorzystaniem źródeł geotermalnych. To jest oczywiście stuprocentowo czysta energia – podkreślił poseł.

Skoro tematem przewodnim była ochrona środowiska, nie mogło zabraknąć wątku o śmieciach i rosnących cenach za ich wywóz, a także produkcji opakowań wielokrotnego użytku.

W nowej kadencji zamierzamy powrócić do kaucji za opakowania wtórne zapowiada poseł Horała. – Żeby opłacały się producentom różne produkty, chociażby napoje, w opakowaniach wtórnych, które potem będą zwracane, co zmniejszy objętość śmieci do przetworzenia. Przede wszystkim jednak będzie z tym powiązana opłata dla tych wszystkich, którzy produkują śmieci, czyli opakowania jednorazowe, które później muszą trafić na wysypisko śmieci. Środki z tej opłaty będą przekierowywane do gmin, do samorządów, żeby mogły z tego współfinansować system zbiorki odpadami, czyli – podsumowując – żeby ludzie mogli mniej płacić za odbiór odpadów, bo te wysokie opłaty za odbiór śmieci są teraz bardzo dużym problemem.

PiS, jak zaznaczył poseł Horała, ma w planach również budowę lub modernizację PSZOK-ów, aby znacznie zwiększyć zdolności przerobowe recyklingu odpadów.

Kolejny element to gospodarka leśna – poseł przeszedł do następnego punkt programu. – Lasy Państwowe kontynuują politykę, w myśl której każdego roku nasadzeń jest więcej niż wycinek. Co roku zwiększa się poziom zalesienia kraju. Tak jest od kilku lat i ta polityka będzie kontynuowana. Ten cel dalekosiężny to rok 2045, kiedy jedna trzecia Polski będzie zalesiona, pokryta lasami.

Poseł Marcin Horała bardzo szeroko opowiadał o planach tworzenia przyszłej Polski. Nam nie pozostaje nic innego jak czekać i konfrontować z rzeczywistością wyborcze obietnice. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz