K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sezon grzewczy

0

Rozpoczął się sezon grzewczy nie tylko w blokowiskach przyłączonych do sieci miejskiej. W mieście zauważyć już można dym wydobywający się z kominów oraz poczuć jego charakterystyczny zapach.

Kilka dni temu rozpoczął się sezon grzewczy. Na ulicach Słupska już zauważyć można dymiące kominy wydzielające przy tym charakterystyczny zapach. Oznacza to, że nadal wiele mieszkań ogrzewanych jest przez piece kaflowe lub instalacje etażowe. Swoją funkcję spełniają należycie lecz wydzielają do atmosfery mnóstwo zanieczyszczeń. Bardzo źle wpływają one na jakość powietrza, którym oddychamy. Od paru lat miasto Słupsk realizuję program dofinansowań dla osób, które chcą się pozbyć tego typu źródła ciepła i wymienić je na niskoemisyjne, a co za tym idzie znacznie bardziej ekologiczny.

Do budżetu miejskiego wpisujemy pewną kwotę związaną z ochroną środowiska na finansowe wsparcie mieszkańców w likwidacji pieców – informuje Katarzyna Guzewska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Zachęcamy ich do tego każdego roku. W tym roku warunki spełnione zostały w 35 gospodarstwach domowych, a podstawowym warunkiem jest likwidacja pieca kaflowego lub etażowego i podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź go gazowego źródła ogrzewania.

Mieszkańcom Słupska przysługuje wsparcie finansowe w wysokości do 50% poniesionych kosztów. W przypadku zdecydowania się na ogrzewanie gazowe jest to kwota do 3 tysięcy, a w przypadku podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej do 5 tysięcy złotych dofinansowania.

Myślę, że dla naszych mieszkańców jest to znaczny zastrzyk finansowy i zachęta do tego, żeby zmieniać swoje źródła ciepła i żebyśmy w Słupsku mieli czystsze powietrze. To jest w mieście głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza – podkreśliła K. Guzewska.

Zainteresowany taką możliwością mieszkaniec musi zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Trzeba w urzędzie złożyć wniosek – instruuje dyrektor Guzewska. – Formularze dostępne są w biuletynie informacji publicznej słupskiego urzędu. Można je sobie wydrukować. Można przyjść porozmawiać, można zadzwonić i zapytać kto się kwalifikuje, kto się nie kwalifikuje. Robimy to na podstawie regulaminu uchwalonego przez radę. Uchwała Rady Miejskiej w Słupsku jest również dostępna w tzw. BIP-ie miejskim. Zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami, ale jesteśmy do dyspozycji również w urzędzie. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Co prawda nabór na ten rok został zakończony, lecz możliwość dofinansowania powróci w przyszłym roku. Wszyscy, którzy posiadają piec w domu muszą wystrzegać się palenia w nim śmieci. Wypalanie opakowań foliowych, plastików, drzewa lakierowanego i wielu innych rzeczy uwalnia do atmosfery szereg niebezpiecznych związków chemicznych. Te mają bardzo zły wpływ nie tylko na nasze środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie. Zgodnie z przepisami strażnicy miejscy mają prawo wejść do domu i pobrać próbkę pyłu do badań. Za palenie „czym popadnie” grozi mandat lub grzywna. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.