K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Memoriał Jana Kołpy

0

Na redzie usteckiego portu oraz awanporcie odbył się IX Memoriał im. Jana Kołpy. Młodzież żeglarska ścigała się w klasie 420 zaliczanej do punktacji Pucharu Polski. Były również wyścigi klasy Optymist grupy B i UKS-u.

Centrum Sportów Wodnych OPTY w Ustce dla upamiętnienia wielkiego entuzjasty żeglarstwa Jan Kołpy, założyciela w 1995 roku Uczniowskiego Klubu Sportowego „OPTY”, od dziewięciu lat organizuje memoriał jego imienia. Jak co roku w wyścigach udział biorą dwie klasy regatowe Optymist i przedolimpijska 420. Tegoroczne regaty wyjątkowo przeprowadzone zostały we własnym gronie. Wojciech Sikorski, komandor CSW OPTY Ustka wyjaśnił, że główną przyczyną była awaria slipu i większe jednostki nie miałyby jak się wodować. Zabrakło wprawdzie dużych jachtów, ale komandor na frekwencję nie mógł narzekać. Liczba klubowiczów wciąż wzrasta, a zainteresowanych żeglarstwem jest jeszcze więcej.

Dwudniowe regaty odbyły się przy słonecznej pogodzie i wietrze o sile 3-4 w skali Beauforta. Na morzu pierwszego dnia zawodów żeglarze rozegrali pięć wyścigów, a w niedzielę już tylko trzy. W klasie UKS, w której ścigano się po małym trójkącie w awanporcie, żeglarze mieli po pięć wyścigów każdego dnia. Mieszkańcy Ustki i goście wypoczywający w nadmorskim kurorcie mogli podziwiać zahartowanych w żywiołach fal morskich żeglarzy klasy Optymist grupy B oraz 420.

Na morzu mamy 16 załóg, które są już doświadczone – informuje Wojciech Sikorski. – Pływają pod okiem trenera Dominika Szuty, doświadczonego, dobrego trenera regatowego, który rozpoczął u nas pracę przed tym sezonem wakacyjnym. No i teraz mamy coraz lepszych zawodników. Mam jednego, który plasuje się w pierwszej dziesiątce. Jest to Mateusz Graczyk, który mieści się w rankingu i przechodzi do grupy A. mamy tez dwie załogi w klasie 420, które są najmłodszymi załogami w Polsce. Mamy też zawodnika w klasie 470, Seweryna Wysokińskiego.

Do punktacji generalnej żeglarze klasy Optymist B, 420 oraz UKS było zaliczanych sześć najlepszych wyników ze wszystkich wyścigów.

Stawka załóg była bardzo wyrównana, więc i sukces nie przyszedł łatwo, tym razem wygrało doświadczenie. W klasie Optymist UKS dziewczynek pierwsze miejsce zajęła Martyna Nowak-Robak, miejsce drugie wywalczyła Weronika Duduś, a na miejscu trzecim sklasyfikowano Zuzię Drzazgowską. Wśród chłopców tej grupy na miejscu pierwszym uplasował się Tomasz Pilawka, drugi był Dawid Sawicki, a trzeci Maks Słoma. Kategorię OPEN dziewczynek wygrała Martyna Lemańczyk przed Marią Fornalczyk i Aleksandrą Wiśniowską. Z grona chłopców bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Graczyk. Na miejscu drugim uplasował się Antoni Smagoń, a na trzecim Hubert Nowicki. W klasie Optymist do lat 10 najlepszą okazała się Aleksandra Wiśniowska. W klasie 420 w klasyfikacji Pucharu Polski najlepszą okazała się załoga mieszana Alicja Piątak – Filip Sikorski.

Jak zaznaczył komandor Centrum Sportów Wodnych OPTY Ustka Wojciech Sikorski bez wsparcia finansowego regat przez wielu sponsorów, w tym również Urzędu Miasta Ustka, nie byłaby możliwa organizacja Memoriału Jana Kołpy oraz wyróżnienia nagrodami rzeczowymi najlepszych żeglarzy. Za rok jubileuszowe dziesiąte już regaty Jana Kołpy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.