K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkolne prawybory

0

Młodzi Głosują” to ogólnopolska akcja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która pozwala uczniom na skorzystanie z czynnego prawa wyborczego. Swoje pierwsze głosy w małych wyborach oddali już uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku.

Ogólnopolska inicjatywa ma przede wszystkim zachęcić dorastają młodzież do aktywnego korzystania z praw obywatelskich po ukończeniu 18 roku życia. Podczas akcji „Młodzi Głosują” uczniowie mogą brać udział w szkolnych wyborach parlamentarnych i tak samo jak dorośli oddać głos na jedną z list.

Młodzież głosuje na partię polityczną – wyjaśnia Edyta Orłowicz, nauczycielka WoS-u i historii. – Uczestniczą w wyborach uczniowie klas siódmych i ósmych. Dostają kartę, na której są dwie partie polityczne. Wybierają jedną z nich.

Następnie wszystkie oddane głosy zostaną policzone przez szkolną komisję wyborczą a wyniki podane do wiadomości publicznej. Taka zabawa ma przekonać uczniów do uczestniczenia w wyborach już jako dorośli obywatele. Wcześniej sprawę aktywności wyborczej poruszano na lekcjach.

Przygotowałyśmy uczniów opowiadając, jak wyglądają prawdziwe wybory i jak będą wyglądały u nas te szkolne prawybory – powiedziała Emilia Konwerska-Rejmak, nauczycielka WoS-u i historii.

Do akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Głosują” szkoły zgłaszały się dobrowolnie. W Słupsku chęć udziału w zabawie zgłosiło sześć placówek. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.