K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lepiej zapobiegać

0

Z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków zachorowań na raka piersi. Październik został ogłoszony miesiącem walki z rakiem piersi. O profilaktyce i leczeniu tej choroby rozmawialiśmy z ordynatorem onkologii słupskiego szpitala.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Co roku notuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet umiera na tę chorobę jest jej zbyt późne wykrycie. Z tego też powodu powszechnie uważa się, że zdiagnozowanie nowotworu jest równoznaczne z tzw. wyrokiem, lecz tak nie jest. W tym przypadku główną rolę odgrywa czas.

Rokowanie raka piersi uzależnione jest od stopnia zaawansowania w momencie wykrycia tej choroby. We wczesnych fazach wyleczalność sięga dziewięćdziesięciu kilku procent. Im wyższy stopień zaawansowania, tym odsetek wyleczalności stopniowo spada i przy stopniu czwartym, kiedy mamy do czynienia z odległymi przerzutami, praktycznie nie możemy już mówić o wyleczalności tej choroby. Ale dzięki dostępowi do wielu nowoczesnych leków, innowacyjnych, dzisiaj również tym kobietom możemy zapewnić wieloletnie przeżycie w dobrym komforcie – mówi Wojciech Rogowski, ordynator onkologii w słupskim szpitalu specjalistycznym.

Aby uniknąć tragedii, bardzo ważne jest dokonywanie przez kobiety działań profilaktycznych. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

Badania profilaktyczne mają za zadanie wykryć raka we wczesnym stadium zaawansowania, w fazie bezobjawowej, czyli w momencie, kiedy guz nie jest jeszcze wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, kiedy jest on niewielki i ma na ogół średnicę jednego centymetra albo mniejszą. W takim przypadku, jeśli odpowiednio szybko zdiagnozujemy ten nowotwór, chore będą najczęściej w pierwszym stopniu zaawansowania i prawdopodobieństwo wyleczenia tych chorych wyniesie dziewięćdziesiąt kilka procent – mówi Wojciech Rogowski.

W przypadku kiedy u badanej dojdzie do wykrycia nowotworu, pojawia się problem, który nie dotyczy tylko poszkodowanej, lecz całej rodziny. Dlatego ważne jest, aby wszyscy jej członkowie mieli świadomość wagi i skali tej niestety coraz częstszej choroby.

Mężczyźni, partnerzy tych pań również powinni mieć świadomość roli profilaktyki choroby nowotworowej, raka piersi, i powinni mobilizować je do aktywnego uczestnictwa w badaniach przesiewowych – mówi ordynator oddziału onkologii.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku 50 do 69 lat, dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografie co dwa lata. Jest ona finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny nie muszą mieć na nią skierowania. (opr. jwb)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.