K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mieszkańcy nagrodzeni

0

Wczoraj w ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Pokaz swoje zielone okno, balkon lub ogródek podwórkowy”. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka wręczyła jego uczestnikom dyplomy oraz zestawy kwiatów.

Na początku września miasto Słupsk ogłosiło konkurs skierowany do mieszkańców obszaru rewitalizacji. Opatrzono go hasłem „Pokaż swoje zielone okno, balkon lub ogródek podwórkowy”. Chodziło w nim o to, aby mieszkańcy wysyłali zdjęcia swoich udekorowanych roślinnością balkonów, parapetów czy ogródków. Jego celem było zachęcenie słupszczan do aktywności społecznej oraz zwiększenie ich zaangażowania w dbałość o najbliższe otoczenie. Konkurs trwał nieco ponad miesiąc i przez ten czas swój udział zgłosiło 13 mieszkańców. Wczoraj o godzinie 15 w sali konferencyjnej słupskiego ratusza odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka wręczała jego laureatom dyplomy oraz pytała o to, jak się żyje w zamieszkiwanych przez nich okolicach. Rozmawiający z nią słupszczanie byli zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania i dzielili się swoimi doświadczeniami w uprawie roślin balkonowych i ogródkowych.

Po rozdaniu dyplomów prezydent wypowiedziała się o tym jak ważną rolę w wyglądzie miasta odgrywają detale.

Myślę, że bardzo ważne jest to, że ludzie dają sygnał, że są też zaangażowani – podkreśla Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Nie ma małych spraw. Mogą być drobne, ale one zawsze są wielkie, bo budują naszą wspólnotę. Dlatego szalenie się cieszę, że mogłam się z państwem spotkać i podkreślić, że doceniam to co państwo robicie. Zachęcam też do kontynuacji. Nawet jak czasami wam ktoś coś zniszczy, to się nie poddawajcie, bo to jest wasza przestrzeń i ona będzie wam służyła. A gdybyście chcieli być ambasadorami zachęcającymi sąsiadów do tego, żebyśmy te przestrzenie zmieniali, to będzie fantastycznie. Bo widzicie… My możemy mieć strasznie duże pieniądze jako miasto, ale nie mamy ich. Ale nawet gdybyśmy mieli bardzo wielkie pieniądze i moglibyśmy zrobić cudowne rzeczy, ale jeżeli ludzie nie będą tego szanowali, to bardzo szybko przestanie to funkcjonować.

Na końcu prezydent zaprosiła mieszkańców na dziedziniec ratusza po odbiór nagród. Były nimi pokaźne zestawy rozsad kwiatów zapakowane w kartony.

Na tym podwórku nie było nic i my jako sąsiedzie wszystko robiliśmy własnymi rękoma – mówią

Anna Szymaniuk i Malwina Tkial, mieszkająca przy ulicy Wyspiańskiego.

Pamiętam jeszcze jako dziecko, że tam nic nie było. Trawa była, trzepak stał i tam jako dzieci się bawiliśmy. Teraz to jest zmiana o sto procent. Jest ogrodzenie, są kwiaty, krzewy, rośliny… Piękny plac zabaw jest dla dzieci zrobiony, czego ka nie miałem. Bardzo cieszę się, że te dzieci, które teraz tam mieszkają mają ładne podwórko i mogą na nim wspaniale spędzić cały dzień – dodał Marek Hodlarek.

Wszyscy laureaci konkursu zabrali swoje nagrody do domów i zadeklarowali, że zagospodarują każdą z roślin. Na spotkaniu zapowiedziano na przyszły rok konkursy podobne do tego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.