K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przedwyborczy leksykon

0

Już w najbliższą niedzielę będziemy wybierać swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Zanim jednak staniemy przed urną wyborczą, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami głosowania, bo o pomyłkę wbrew pozorom nietrudno.

Chociaż zasady oddania głosu powinna znać każda dorosła osoba posiadająca czynne prawo wyborcze, to w rzeczywistości bardzo często dochodzi do błędów. W tym roku wyborcy w lokalach otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Szarą dla kandydatów do Sejmu i żółtą do Senatu. Zasady głosowania są proste, chociaż pod wpływem chwili może dojść do pomyłki.

Każdy wyborca już od poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego i w wyborach do samorządu terytorialnego dostawał druk nieadresowy – kartkę z informacją, wysyłane było to w całej Polsce – w jaki sposób głosować – mówi Tomasz Kowalczyk, przewodniczący okręgowej komisji wyborczej. – Głosować należy tak, że na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu RP stawia się znak „x”, który jest rozumiany jako minimum dwie linie przecinające się w kratce, na nazwisko wyłącznie jednego kandydata, oraz w wyborach do Senatu również na nazwisko jednego kandydata stawia się znak „x”.

Postawienie znaku „x” obok nazwiska kandydata, niepostawienie tego znaku lub zaznaczenie na karcie więcej niż jednego kandydata automatycznie powoduje unieważnienie głosu. To najczęściej spotykane błędy. Zdarza się jednak, że są to działania celowe.

Nie wiem, czy są to błędy, czy świadomość wyborcy, który chce zagłosować, oddając głos nieważny. Może być, że chce oddać głos nieważny, w związku z czym głosuje na dwa różne komitety wyborcze w wyborach do Sejmu bądź głosuje na dwóch różnych kandydatów w wyborach do Senatu, i wtedy taki głos jest nieważny, bądź wrzuca pustą kartkę – mówi Tomasz Kowalczyk.

Wybory rozpoczną się 13 października. W Słupsku głos będzie można oddać w 47 lokalach wyborczych w godzinach od 7 do 21. Należy pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może być to dowód osobisty lub prawo jazdy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.