K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Małe też ważne

0

Słupszczanie w ramach środków uruchomionych przez ratusz będą mogli ubiegać się o przeprowadzenie małych remontów infrastruktury komunalnej. Działanie skierowane są na wymianę elementów małej architektury czy oświetlenia.

W ramach ogłoszonych przez ratusz konkursów „Jasna strona mocy” i „Miasto bez barier” urzędnicy zamierzają pomagać słupszczanom zmieniać przestrzeń publiczną. Z projektów skorzystają głównie mieszkańcy strefy rewitalizacji. To oni będą mogli zgłaszać likwidację przeszkód architektonicznych lub potrzebę doświetlenia istotnych z ich punku widzenia miejsc.

Na zgłoszenia mieszkańców będziemy wykonywać dokumentację, przekazywać ją do Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku i po otrzymaniu zgody będziemy realizować te inicjatywy – mówi Małgorzata Łosiewicz ze Stowarzyszenia Inspiracje. – To minimum pięć inicjatyw w danym roku – w 2019, 2020 i 2021 – ponieważ jeśli potrzeby, które będą zgłaszać mieszkańcy, będą niskobudżetowe, to w grę wchodzi to, że więcej tego typu inicjatyw będzie realizowanych. Chodzi o to, aby przede wszystkim zwiększać dostępność ulic, likwidować bariery architektoniczne dla osób, które mają problemy z poruszaniem się; to m.in. obniżanie krawężników, wyrównywanie powierzchni, budowanie poręczy, które ułatwią poruszanie się po obszarze rewitalizacji. Drugi projekt – „Jasna strona mocy” – dotyczy doświetlania miejsc, które są ciemne, niebezpieczne, chodzi np. o bramy i podwórka, również na obszarze rewitalizacji.

Koordynatorem projektu będzie Stowarzyszenie Inspiracje, które będzie odpowiadało za kontakt z mieszkańcami. Finansowanie i wykonanie zadań zgłoszonych przez słupszczan będzie leżało po stronie miasta.

Na działanie „Jasna strona mocy” przeznaczymy 60 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wynosi 65 procent ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa – mówi Justyna Pluta z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Drugie przedsięwzięcie, realizowane przez trzy lata 2019-2021, o wartości 90 tysięcy złotych, po 30 tysięcy w każdym roku, zostanie zrealizowane z tym samym dofinansowaniem. Chodzi o to, żeby zaangażować przede wszystkim mieszkańców, aby to oni wskazali, które miejsca wymagają poprawy, remontu czy likwidacji jakiejś bariery. Stąd też nie mogliśmy przygotować dokumentacji technicznej tych drobnych – na zasadzie zgłoszeń – robót budowlanych, a poprzez Stowarzyszenie Inspiracje będziemy to w wydziale budownictwa zgłaszać na bieżąco, aby w ciągu roku jak najwięcej takich drobnych prac, ale poprawiających jakość życia mieszkańców wykonać.

W tym tygodniu powinien pojawić się informator z regulaminem określającym zasady zgłaszania propozycji działań interwencyjnych. Będzie można go znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia inspiruj.org. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.