K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oszustwa „na ZUS”

0

W ostatnich dniach liczna grupa klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymała maile z informacją o konieczności spłaty zaległości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS-u.

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie. W ostatnich dniach liczna grupa klientów Zakładu, otrzymała maile z informacją o konieczności spłaty zaległości w ZUS-ie. Niektóre z nich zawierają prośbę o ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Oszuści posługują się dwoma adresami: [email protected] i [email protected]

Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłając maile posługuje się wyłącznie domeną zus.pl – mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku. – Nie używa żadnych innych adresów mailowych. Przestrzegamy przed otwieraniem tych maili, a już szczególnie przed klikaniem w linki, które pojawiają się w tych mailach albo otwieraniem i ściąganiem na swój komputer załączników, dlatego że tym oszustom o to właśnie chodzi. Chcą oni zainfekować nasze komputery po to, żeby wykraść dane, które w nich się znajdują.

Maile są wysyłane do klientów zakładu tyko w przypadku, kiedy ci o taką formę komunikacji poprosili. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, należy kontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej tego ubezpieczyciela. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.