K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zaginięcia grzybiarzy

0

Ciepła i wilgotna jesień to idealne warunki dla amatorów zbierania grzybów. Wielu z nich zapuszcza się w lasy, których nie znają i szybko tracą orientację w terenie. To sprawia, że policja odbiera coraz częściej zgłoszenia o zaginionych grzybiarzach.

Spacery po lasach mogą być bardzo dobrą formą rekreacji, ale jak zawsze należy pamiętać o zachowaniu rozsądku. W związku z trwającym sezonem grzybiarskim policja ciągle otrzymuje zgłoszenia o zagubionych w lasach grzybiarzach. Najczęściej alarmują członkowie rodzin, którzy są zaniepokojeni wielogodzinną nieobecnością jednego z domowników.

Mamy sytuacje, gdzie ludzie albo sami do nas dzwonią i informują, że się zgubili, nie mogą znaleźć drogi głównej, albo rodzina nam zgłasza, że ktoś z ich bliskich poszedł na grzyby, miał wrócić np. cztery czy pięć godzin temu, robi się ciemno, jest brzydka pogoda, a tej osoby nadal nie ma – mówi mł. asp. Edyta Żuk z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Najgorzej jest w przypadku, kiedy nikt z rodziny nie wie dokładnie, do jakiego lasu ktoś się udał, bo jeżeli nam wskażą, że ktoś wszedł do konkretnego lasu, zawsze zbiera w tym miejscu grzyby, to my już wiemy, gdzie rozpocząć akcję poszukiwawczą.

Policja apeluje: wybierając się na dłuższy wypad do lasu, należy zastosować się do kilku prostych zasad, które mogą okazać się w praktyce kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze informują, że z pozoru niewinnie nawet wyglądająca sytuacja może zakończyć się tragedią.

Warto pamiętać, aby na grzyby wybierać się w dość wczesnych porach, nigdy nie o zmierzchu. Należy powiadomić rodzinę, że wybraliśmy się na grzyby, że chcemy iść do danego lasu i o określonej godzinie wrócić. Jeśli natomiast zmienią nam się plany i stwierdzimy, że na grzyby jednak się nie wybieramy, również należy poinformować o tym bliskich, aby o nas się nie martwili, kiedy zobaczą, że np. wieczorem nie ma nas w domu. Kiedy wybieramy się do lasu, warto również naładować wcześniej telefon i wziąć go ze sobą. Warto mieć także przy sobie latarkę, która może się przydać w sytuacji, kiedy się zgubimy. Bardzo ważne jest też, aby pamiętać, że pogoda może się zmienić i mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową – przypomina mł. asp. Edyta Żuk.

Najlepiej do lasu wybierać się także z osobami towarzyszącymi. Najczęściej ofiarami zaginięć w lasach są osoby starsze. To głównie w związku z nimi podejmowane są przez policję działania poszukiwawcze. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.