K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sprzątanie lasu

0

Fundacja Sub Ventum w ramach tegorocznych dni krajobrazu zorganizowała akcję sprzątania lasu. Udział w niej wzięło około 200 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Fundacja Sub Ventum w ramach tegorocznych dni krajobrazu zorganizowała akcję sprzątania lasu. Jej głównym hasłem była motywacyjna fraza „odkładamy komóreczki, zbieramy śmieci w woreczki”. Uczestniczyło w niej w sumie około 200 osób co znacznie przerosło oczekiwania organizatora.

Myślałem, że będzie może 30-40 osób, a tu cały czas dochodzą – mówi Dariusz Kloskowski, fundacja Sub Ventum. – Na chwilę obecną jest już 180 osób. Organizacyjnie nas to trochę przerosło, ale daliśmy radę. W ostatnim momencie dokupiliśmy troszeczkę jedzenia, ale rzeczywiście zainteresowanie jest duże.

Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki wszystkich uczestników przy kościele pw. św. Jana Kantego. Tam dzieci z przedszkola „Tęczowa dolina” oraz uczniowie ze słupskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostali zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki.

Zbieramy grzyby, chodzimy, biegamy w lesie stąd tych śmieci jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że będzie to potem taki element lekcji, a w konsekwencji tych śmieci będzie dużo mniej. Przynajmniej ze strony tych, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu – powiedział Dariusz Kloskowski.

Po rozdaniu potrzebnych narzędzi młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w las. Wytyczone zostały trzy trasy. Pierwsza z nich wiodła w kierunku obwodnicy i tam było bardzo dużo śmieci. Drugi szlak sprzątaczy prowadził w kierunku Górki Narciarza, a trzeci przebiegał w okolicy ulicy Arciszewskiego, gdzie śmieci było najwięcej.

Uczestnicy akcji przemierzali las przez około 2 godziny. Już po chwili w ich rękach zauważyć można było wypełnione śmieciami worki. Najwięcej odpadów leżało – jak wcześniej ustalili organizatorzy – przy ulicy Arciszewskiego. Puszki i opakowania po czipsach były najczęstszymi znaleziskami. W akcji brała również udział służba parku krajobrazowego „Dolina Słupi”, która zapraszała uczestników na sobotni spacer szlakiem pięciu jezior.

W sobotę (19 października) zapraszamy wszystkich chętnych na spacer krajobrazowy do Soszycy – mówi Anna Kasprzak, starszy specjalista ds. edukacji ekologicznej. – Tematem tegorocznej edycji jest woda w krajobrazie. Trasa będzie biegła od elektrowni wodnej w Strudze, najstarszej elektrowni na Pomorzu, przez najpiękniejsze jeziora lobeliowe, unikaty w skali kraju i Europy, a zakończy się nad jeziorem Jasień. Nie prowadzimy zapisów. Spotykamy się o godzinie 10 koło elektrowni w Soszycy. Mamy bezpłatny autokar z Bytowa. Odjedzie on o godz. 9.30 z dworca pekaesu w Słupsku.

Wydarzenie zakończył poczęstunek. Zmęczeni 2-godzinnym sprzątaniem lasu uczniowie i przedszkolaki mieli okazję posilić się przygotowanymi na tę okazję kiełbasą, naleśnikami, kanapkami i ciastem drożdżowym. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.