K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przetarg na basztę

0

Ratusz ogłosił kolejny przetarg na rekonstrukcję średniowiecznej baszty przy ulicy Francesco Nullo. Oferty złożone w poprzednim konkursie okazały się za drogie dla miasta.

Drugie podejście magistratu do ogłoszonego konkursu okazało się szczęśliwe i tym razem udało się wyłonić wykonawcę pierwszego etapu rewitalizacji baszty. Zadanie będzie polegało na rozebraniu pozostałości, które już nie będą nadawały się do zaadaptowania oraz zabezpieczeniu wartościowych średniowiecznych reliktów.

Część tego obiektu jest niejako przyklejona do średniowiecznych obwarowań – mówi Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Przedwojenni mieszkańcy Słupska tak wykorzystywali mury miejskie, że dobudowywali pomieszczenia gospodarcze lub mieszkania do nich. My natomiast chcemy to dziedzictwo średniowieczne wykorzystać. Jest to pierwsze postępowanie, a drugie będzie polegało na odbudowie zarówno baszt jak i budynku przymurnego.

Obiekt powstanie z myślą o realizacji celów społecznych i kulturalnych. Znajdą się w nim sale ekspozycyjne do wyświetlania animacji i filmów. Powstaną także dedykowane organizacjom pozarządowym pomieszczenia, w których znajdą się sale warsztatowe. Na miejscu funkcjonować będą również placówka wsparcia dziennego i centrum seniora.

Na pierwszym piętrze ulokowana będzie placówka wsparcia dziennego dla dzieci z obszaru rewitalizacji – informuje Paweł Krzemień. – Jest to miejsce, gdzie dzieci i młodzież uzyskają wsparcie zarówno w procesie edukacji jak i organizacji czasu wolnego. Natomiast na strychu całe poddasze zajmie centrum seniora. Po sąsiedzku mamy Miejską Bibliotekę Publiczną i to się jakoś tak składa, że zarówno uniwersytet III wieku jak i biblioteka często ze sobą współpracują, a osoby w wieku senioralnym nie miały dotychczas swojego miejsca. Teraz na tym poddaszu, w dużej otwartej przestrzeni znajda swój dom senioralny.

Projekt realizowany jest w ramach powstających bulwarów nad Słupią, które to z kolei są kluczowym elementem rewitalizacji miasta. Cała inwestycja odtworzenia średniowiecznej baszty to koszt kilku milionów złotych. Prace mają zostać zakończone do 2021 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.