K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Odroczenie długu

0

Na najbliższej sesji pod obrady ponownie wróci uchwała dotycząca przesunięcia spłaty długu miasta. Poprzednio radni zagłosowali przeciwko i odrzucili pomysł włodarzy uważając, że jest to kolejna próba rolowania długu.

Projekt uchwały przedstawiony radnym na wrześniowej sesji zakładał przesunięcie spłaty 16 milionów złotych z 40-milionowej pożyczki zaciągniętej w 2011 roku. Włodarze ratusza chcieli prolongaty o 7 lat zadłużenia, którego spłata przypadała na lata 2020-2021. Dzięki takiemu zabiegowi miasto uniknęłoby uiszczenia kilkunastu milionów długu już w przyszłym roku. Prezydent Słupska tłumaczyła, że taki krok wymuszony jest nowymi obciążeniami narzuconymi na samorząd. Chodzi między innymi o podwyżkę płacy minimalnej, co będzie kosztowało miasto nawet 12 milionów złotych. Dodatkowo budżet miejski uszczupli wprowadzenie zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. Kumulacja zmian sprawiła, że sternicy Słupska zaczęli szukać rozwiązać, aby spiąć przyszłoroczny budżet.

Nie powiodła się jednak operacja tak zwanego rolowania, ponieważ na przeszkodzie stanęli radni. Przeciw w większości zagłosowali członkowie największych klubów w radzie miejskiej – Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Argumentowali, że miasto przekazało zbyt mało danych np. o dokładnych kosztach obsługi długu, jak i wynegocjowanym procencie na przesunięcie spłaty zadłużenia. Jan Lange z PO prosił o dodatkowe informacje i czas na ich analizę. Jednocześnie nie wykluczył, że jego klub może zmienić zdanie w sprawie tzw. rolowania. Czy radni ostatecznie poprą projekt włodarzy, dowiemy się na najbliższej sesji. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.