K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szczepienia dla seniorów

0

W powiecie słupskim ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z grupy ryzyka. Potrwa on do 31 grudnia lub do wyczerpania przewidzianej puli 331 szczepień.

Pneumokoki są jedną z najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci i seniorów powyżej 65. roku życia. Ich nosiciele mogą stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie. Bakterie te najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach mogą powodować zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, takie jak sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc.

Najbardziej narażone są małe dzieci, ale o tym, jak mnie się wydaje, powszechnie wiemy – mówi Anna Olszewska, lekarz, specjalista chorób płuc. – Natomiast nie do końca jest to uświadomione, że bardzo narażeni są też ludzie po 65 roku życia. Ludzie starsi, a zwłaszcza obciążeni chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, a w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc i astma oskrzelowa, a także ci wszyscy, którzy mają obniżoną odporność z różnych przyczyn.

W województwie pomorskim rejestrowana jest wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów. Z myślą o nich 21 października wystartował program bezpłatnych szczepień przeciwko tym groźnym bakteriom. Jego realizatorem są Szpitale Pomorskie, a finansowany jest przez samorząd województwa pomorskiego.

Chcemy zaszczepić pacjentów po 65. roku życia obciążonych chorobami przewlekłymi, czyli takimi, które wymieniałam wcześniej – mówi Anna Olszewska. – Zapraszamy serdecznie na szczepienia do około połowy grudnia. Myślę, że warto dodać, że liczba miejsc jest ograniczona.

W Słupsku i powiecie słupskim liczba ta wyniesie dokładnie 331. Chętni do skorzystania z bezpłatnego szczepienia muszą skontaktować się ze szpitalem, dzwoniąc pod numer 59 84 60 615 i umówić na wizytę. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.