K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkolenie z chuliganem

0

Skuteczność strażackich działań wymaga ciągłych ćwiczeń i doskonalenia umiejętności. W minioną sobotę druhowie z ochotniczych straży pożarnych w powiecie słupskim szkolili się w zakresie ratownictwa drogowego.

Liczba strażackich wozów przy jednym ze słupskich złomowisk samochodów budziła zainteresowanie przejeżdżających w pobliżu. Tym większe, że emblematy na strażackich autach wyraźnie wskazywały, że zjechały one tutaj niemal z całego powiatu. Powód tego był jednak mniej sensacyjny niż podejrzewano. Wprawdzie rozpruwano auta narzędziami hydraulicznymi, wyważano drzwi korzystając z pomocy chuligana, czyli specjalistycznego łomu, ale wszystko w celach szkoleniowych. Prowadzącymi zajęcia byli doświadczeni pożarnicy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku.

Od 21 września do 20 października organizowany był kurs podstawowy dla ratowników ochotniczych straży pożarnych – informuje st. kpt. Tomasz Ponczkowski, rzecznik prasowy KM PSP w Słupsku. – W dniu 19 i 20 października właśnie na złomowisku prowadzone były ćwiczenia oraz egzamin z ratownictwa drogowego. Zgodnie z planem takie szkolenie jest dla wszystkich druhów ochotniczych straży pożarnych niezależnie czy jest to jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, czy jest to jednostka spoza systemu. To było dla wszystkich jednostek OSP, które zgłosiły się na to szkolenie. Druhowie ochotniczych straży pożarnych muszą przejść takie podstawowe szkolenie, żeby mogli uczestniczyć w działaniach ratowniczych.

Nieodłącznym elementem szkolenia była także pierwsza pomoc medyczna. Najczęściej to właśnie strażacy – chociażby ze względu na gęstą sieć ich placówek – są najszybciej na miejscu wypadku i muszą nie tylko zabezpieczać teren, ale także udzielać pomocy poszkodowanym. Nierzadko wiąże się ona z koniecznością wydobycia z wnętrza wraku zakleszczonego kierowcy czy pasażera. Do tego potrzebny jest nie tylko właściwy sprzęt, ale również wysokiej klasy umiejętności. Te potwierdzone zostały niedzielnym egzaminem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.