K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Leczenie otyłości

0

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku funkcjonuje Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. Prowadzący go specjaliści pomagają osobom borykającym się z otyłością w podjęciu skutecznej walki z tym problemem.

Problem otyłości staje się coraz bardziej powszechny. Wiele osób cierpi na nadwagę spowodowaną genetycznie lub powstałą w wyniku życiowych perturbacji. Pomimo szeroko propagowanego zdrowego trybu życia, otyłość nadal stanowi ogromny problem w dzisiejszym świecie.

Skala problemu jest olbrzymia i niestety stale rosnąca, jesteśmy w tej chwili jedną z najszybciej tyjących populacji w Europie. Żeby zobrazować skalę problemu: na świecie więcej osób umiera teraz z powodu nadwagi, otyłości i powikłań niż z powodu niedożywienia. W Europie z kolei otyłość i jej powikłania stanowią drugą przyczynę zgonów po nikotynizmie – mówi Mateusz Wityk z oddziału chirurgii ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Pomimo światowej skali tego problemu, nadal brakuje szerokiej edukacji o nim chociażby w szkołach. Brakuje zakrojonego na szeroką skalę programu dedykowanego temu zjawisku, dzięki któremu Polska mogłaby poprawić swoje niekorzystne statystyki.

Wiele osób borykających się z otyłością zrzuca winę na genetykę. Tłumaczą, że przez nią są wręcz skazani na taki los.

Na geny nie do końca można zrzucić winę, można ją zrzucić na pewne zachowania – mówi Mateusz Wityk. – Jeżeli w domu mamy pewne nawyki, jeżeli rodzice spędzają czas przed telewizorem, nie uprawiają sportów, źle się odżywiają, jest to jedzenie mocno przetworzone, wysokokaloryczne, o niskiej wartości odżywczej, to dziecko, które z nimi przebywa nabiera od nich te nawyki. Siedzenie przed telewizorem, cola, chipsy, przekąski, słodycze i brak ruchu stają się dla niego normalnością.

Z myślą o tych osobach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym powstał Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. To miejsce, do którego mogą udać się osoby z otyłością chcące zmienić swoją sytuację.

Jest to spotkanie dla pacjentów, których dotyka problem otyłości, którzy są przed leczeniem operacyjnym, którzy są niezdecydowane na leczenie operacyjne, którzy generalnie mają problem z otyłością, ale dla tych, którzy są już po zabiegu. Jest to wymiana doświadczeń, są wykłady eksperckie, tak więc jeśli ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedzę z pewnego źródła, dowiedzieć się, na czym polega problem otyłości, chirurgiczna walka z otyłością, kompleksowa walka, to serdecznie na to spotkanie zapraszamy – mówi Mateusz Wityk.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 18 w sali konferencyjnej budynku administracji słupskiego szpitala. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.