K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Matematyczne wyzwania

0

Akademia Pomorska już po raz 19. zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w lidze matematycznej. To idealna okazja dla miłośników królowej nauk do poszerzenia wiedzy.

Liga matematyczna co roku skupia setki uczestników. Do poprzedniej edycji zgłosiło się ponad 1.200 osób nie tylko ze Słupska i regionu, ale także z odległych zakątków kraju. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich uczniów ze szkół podstawowych i średnich, którzy wykazują bardziej niż przeciętne zainteresowanie królową nauk.

Jest to konkurs dla chętnych zainteresowanych matematyką, ale nie tą szkolną, a taką, która pomaga pobawić się trochę matematyką, zainteresować się zadaniami logicznymi, nietypowymi, niestandardowymi, która pomaga polubić matematykę – mówi dr Zofia Lewandowska z Instytutu Nauk Ścisłych i Technicznych Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Konkurs odbywa się już po raz 19. w formule, którą obecnie mamy, czyli etap domowy i trzy zestawy zadań, półfinał oraz finał. Bardzo nam zależy na tym pierwszym etapie, zadań domowych, ponieważ jest to taki etap, gdzie uczniowie mogą korzystać z różnych pomocy. Ważne jest dla nas, aby proces myślowy nad zadaniem trwał, aby uczestnicy przyzwyczaili się do takiego typu zadań, żeby umieli sobie sami to uporządkować – mówi dr Zofia Lewandowska.

Ligi matematycznej nie należy mylić z cyklem zajęć pogłębiających wiedzę. Najpierw zadania wykonuje się w domach, a następnie wysyła do oceny. Najlepsze prace kwalifikowane są do finałów, które odbywają się już na miejscu. Jak zapewniają organizatorzy, udział w imprezie to same korzyści dla naszego rozwoju intelektualnego.

Nawet jeśli uczniowie nie biorą udziału w olimpiadach itd., to nasz konkurs pomoże im w uporządkowaniu swoich myśli matematycznych, w logicznym myśleniu, zapisywaniu swoich rozwiązań, a to pomaga przecież na maturze, pomaga również czasami na studiach. Jeśli studiują oni potem inne kierunki, to mówią, że uporządkowanie, które wypracowali sobie w ciągu współpracy w lidze matematycznej, pomaga im w innych przedmiotach – mówi dr Z. Lewandowska.

Zgłoszenia do udziału w lidze należy przesyłać na adres Instytutu Nauk Ścisłych i Technicznych Akademii Pomorskiej z dopiskiem „Liga matematyczna”. Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie internetowej uczelni. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.