K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Śmieciowe decyzje

0

W Słupsku mieszkańcy muszą przygotować się na zmianę metody opłat za śmieci. Od następnego roku wchodzi w życie obowiązkowa segregacja odpadów dla wszystkich.

Od następnego roku mieszkańcy Słupska muszą przygotować się na zmiany dotyczące zasad odbioru śmieci. Po pierwsze, będzie obowiązkowa segregacja śmieci. Po drugie, wprowadzona zostaje nowa stawka od osoby za odbiór śmieci. Od marca będzie to 18 złotych. Trochę taniej zapłacą właściciele domków, którzy zadeklarują kompostowanie odpadów „bio” na terenie posesji. Wszystko ma iść w kierunku usprawnienia usług odbioru odpadów.

Będziemy zobowiązani do segregowania piątej frakcji – bio, w związku z czym wszyscy mieszkańcy otrzymają od miasta pojemniki na tę trudną do utrzymania, do segregacji frakcji – informuje Katarzyna Guzewska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Słupsku. – Każda zabudowa jednorodzinna otrzyma swój pojemnik. Także wszystkie miejsca gromadzenia odpadów i osłony w zabudowie wielorodzinnej zostaną w nie wyposażone. Jak już podkreślałam, zwiększa się liczba wywozów odpadów komunalnych od mieszkańców, a także liczba wywozów odpadów wielkogabarytowych z czterech do dwunastu. Jak państwo wiecie, nawet jedna zbiórka to ogromny koszt, ale wychodząc naprzeciw wnioskom poprzednim, chcemy to uporządkować, tak aby każdy z mieszkańców wiedział, że danego dnia w danym miesiącu będzie mógł wystawić swoją lodówkę czy wersalkę i że zostaną one odebrane tego samego dnia.

Wyższe mają być także kary za niewłaściwą segregację odpadów. Od stycznia będzie ona wynosić 36 złotych, a od 2021 roku – 54 złote, czyli trzykrotność stawki podstawowej. Natomiast kara od 2022 roku będzie już wynosić 72 złote. Niektórzy radni uważają, że na zmianach najbardziej ucierpią uczciwi mieszkańcy, bo ci, którzy uchylają się od obowiązku zapłaty, nadal będą robić to samo.

My dobrze wiemy, że Słupsk nie liczy około 76 tysięcy, tylko jest nas więcej – mówi Renata Stec, radna klubu PO. – Chcę zauważyć, że w tych 76 tysiącach jest gros osób, które nie płacą żadnych opłat, w tym także opłat za śmieci. Wiem, że były analizowane metody, sama chodziłam na spotkania, które organizowała pani prezydent, słuchałam, jak mieszkańcy wypowiadali się w tej kwestii. Ale czy coś zrobiono, aby znaleźć narzędzie dla tych, którzy nie płacą? Bo może się okazać, że nasza odpowiedzialność cywilna będzie przez takiego, który nigdy deklaracji nie złożył. Wiem, że będzie trudne do udowodnienia, mieszkańcy będą siebie obserwować nawzajem, kto segreguje, kto nie. Dobrze, jak będzie zwracana uwaga i ktoś się do tego dostosuje, ale ten przepis będzie kaleki. Ja będę przeciwna, bo dla mnie ta stawka jest niesprawiedliwa.

Podobnie projekt ocenił radny klubu PO Jan Lange:

Ludzie uczciwi płacą za tych, którzy są cwaniakami, którzy z różnych przyczyn nie podają właściwej liczby mieszkańców. W projekcie mówi się o cenie 18 złotych od mieszkańca. Rozumiem, że jest to dzisiaj cena szacunkowa. Oczywiście wiemy dzisiaj, że wywóz śmieci kosztuje nas w skali roku około 14 milionów złotych, ale ile dokładnie, wyjdzie nam dopiero w momencie złożenia deklaracji.

Za projektem uchwały zagłosowało 12 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu, a dziewięciu było przeciwko zmianom. Urząd miasta pracuje także nad nową formą naliczania opłaty za odbiór śmieci. Stawkę od jednej osoby ma zastąpić ilość zużytej wody przez gospodarstwo domowe. Problemem jest jednak opomiarowanie wszystkich lokali w zasobach miejskich. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.