K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Prezydent za urzędem

0

Prezydent Słupska nie zgadza się z argumentami ministerstwa dotyczącymi likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. Według włodarzy miasta są one zbyt ogólnikowe i nie odpowiadają rzeczywistości.

O zrezygnowanie z pomysłu likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku apelowali już związkowcy Solidarności oraz parlamentarzyści ziemi słupskiej. Także radni rady miejskiej prosili o niedoprowadzanie do zniesienia ważnej dla regionu instytucji. W tej sprawie interweniowała także prezydent Słupska w piśmie skierowanym do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, premiera oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Otrzymana odpowiedź jest jednak daleka od oczekiwań włodarzy.

Po pierwsze, trudno się zgodzić z pismem, które mówi o tym, że konieczne jest likwidowanie urzędu morskiego, ponieważ należy usprawnić funkcjonowanie kadry menadżerskiej, zarządzającej – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Wydaje się, że kiedy kadra ta źle pracuje, to wymienia się kadrę, a nie od razu likwiduje cały urząd, który ma 65-letnią tradycję i co bardzo ważne – zatrudnia prawie 300 osób. I wreszcie, który to urząd morski w ostatnich trzech latach zrealizował inwestycję na kwotę 524 milionów złotych. Wszystkie te zadania były realizowane zgodnie z procedurami i były realizowane dobrze.

Włodarze Słupska nie zgadzają się także z tym, że likwidację Urzędu Morskiego w Słupsku po przeprowadzonej kontroli rekomendował NIK. Jak wyjaśnia prezydent, jest to nieprawdą, ponieważ kontrole w Słupsku, Szczecinie i Gdańsku wskazywały na podobne problemy tych jednostek i na pewno nie przedstawiono rekomendacji za likwidacją.

Nie pozostanę bierna – zapowiada prezydent Danilecka-Wojewódzka – i konsekwentnie my w ratuszu oraz inni partnerzy w Słupsku będziemy analizowali wystąpienia, ponieważ uważam, że Urząd Morski w Słupsku, który nie tylko ma długoletnią tradycję, ale i który jest w najdłuższym fragmencie pasa morskiego, jeśli chodzi o administrację, który wykonał tak dużo zadań inwestycyjnych, który się rozwijał – bo przypominam, że kończą się właśnie prace remontowe w budynku przy ulicy Poniatowskiego, gdzie mieści się jedna z siedzib tego urzędu – zasługuje na to, aby w dalszym ciągu istniał w Słupsku.

Włodarze miasta jeszcze raz postanowili napisać do ministra licząc, że przedstawienie rzeczowych i merytorycznych argumentów zmieni decyzję rządzących w tej sprawie. Wstępnie likwidacja urzędu morskiego miała odbyć się wraz z początkiem roku, potem ten termin przesunięto na kwiecień 2020. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.