K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jubileusz samorządów

0

Trzydzieści lat temu, 27 maja, odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do lokalnych samorządów. Słupscy radni planowali z tej okazji odbycie uroczystej sesji, ale stan epidemiczny zminimalizował plany tych obchodów.

Rada Miejska w Słupsku chciała uczcić 30-lecie w pełni demokratycznie wybranych samorządów uroczystą sesją. Pandemia koronawirusa i obostrzenia wprowadzone prze rząd nie pozwoliły ani na bezpośrednie spotkanie radnych, ani na uhonorowanie tych, którzy przez lata współtworzyli słupski samorząd. W środowej, prowadzonej zdalnie sesji bezpośrednio uczestniczyli jedynie przewodniczący poszczególnych klubów i członkowie kierownictwa ratusza. Rocznicowy akcent ograniczony został do odczytania okolicznościowego przesłania.

Dokładnie 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast – mówił Wojciech Gajewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku. – Jest to ważna rocznica. Nie tylko ze względu na rozwój i reformę administracyjną państwa, ale przede wszystkim znacząca dla lokalnych społeczności. To właśnie samorząd terytorialny jest realizatorem największych potrzeb lokalnej wspólnoty. Mieszkańcy korzystając ze swoich uprawnień od 30 lat wybierają do rad gmin i miast swoich przedstawicieli, a od 2002 roku także prezydentów, burmistrzów i wójtów. W przypadku Słupska to prezydent miasta, przewodniczący rady wraz z radnymi kierują polityką społeczną, gospodarczą i kulturalna miasta, stanowią prawo miejscowe i je wykonują. To my jesteśmy najbliżej mieszkańców i wspólnie z państwem budujemy naszą małą ojczyznę, jaka jest miasto Słupsk. Demokracja nie sprowadza się jedynie do wybierania rządzących, ale także do umiejętności dyskutowania o wspólnych sprawach, respektowania określonych wartości oraz realizowania pomysłów i przedsięwzięć służących wspólnemu dobru. By stać się aktywnym członkiem wspólnoty samorządowej nie jest ważny wiek, status zawodowy czy majątkowy. Najistotniejsze są otwartość działania, która przybliża nas do siebie, chęć uczynienia naszego najbliższego otoczenia bardziej przyjaznym, pozytywne relacje między ludźmi służące wzmocnieniu poczucia lokalnej tożsamości oraz zaangażowanie, które powoduje, że mieszkańcy czują się ważnymi i aktywnymi członkami wspólnoty. W Słupsku cieszy aktywność szeregu grup społecznych i zawodowych, funkcjonowanie rady młodzieżowej, rady seniorów czy przedstawicielstw lokalnych przedsiębiorców. W tym ważnym dla nas dniu, a także w okresie światowej pandemii, kiedy zdajemy egzamin z samorządności, dziękujemy za aktywność obywatelską, zaangażowanie, otwartość i zbiorową komunikację, za wspólne rozwiązywanie problemów. To dzięki wspólnym działaniom możemy rozwijać się jako wspólnota demokratyczna. Korzystajmy z tego przywileju, bo dzięki niemu będziemy mogli uczynić nasze życie lepszym.

Rada pierwszej kadencji liczyła 45 rajców. Spośród obecnych radnych mandaty w 1990 roku otrzymały dwie osoby – Tadeusz Bobrowski i Jan Lange. Radną wybrana została też Krystyna Danilecka-Wojewódzka, obecna prezydent Słupska. Godność pierwszego przewodniczącego rady piastował Marian Lichoś. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.