K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gatunki policzone

0

Pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi sprawdzili, ilu przedstawicieli konkretnych gatunków zamieszkuje na terenie parku. Policzono m.in. bezkręgowce, gady i płazy. Zgromadzone dane pomogą w planowaniu działań ochronnych.

W ostatnim czasie specjalny zespół, wyłoniony przez wykonawców planu ochrony Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, podzielił park na regiony i sprawdził jakie gatunki zamieszkują jego teren. Przeprowadzona inwentaryzacja pomoże w ustalaniu walorów przyrodniczych parku, niezbędnych przy opracowywaniu nowego planu ochrony.

Stwierdzono bytowanie 1.118 gatunków bezkręgowców, a w tym takich rzadkich gatunków jak ślimak malutki poczwarówka czy też skójka gruboskorupowa, czyli małż charakterystyczny dla naszych rzek, czy też rak szlachetny – informuje Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. – Mamy dwa stanowiska tego rzadkiego skorupiaka. Oprócz tego badano również ryby. Szczegółowo badano ichtiofaunę rzek, w których wykonano połowy. Stwierdzono bytowanie w rzekach ponad 30 gatunków ryb. Jeziora były słabiej spenetrowane, ale część z nich udało się przełowić odpowiednimi metodami i niestety stwierdzono, często w jeziorach lobeliowych, bytowanie gatunków inwazyjnych bądź obcych, takich jak amur biały, tołpyga pstra czy karp. Te gatunki nie powinny się tam znajdować. Potwierdzono występowanie 11 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 148 gatunków ptaków i 42 gatunków ssaków.

Aktualnie obowiązuje plan ochrony z 2003 roku. Taki dokument jest ważny przez 20 lat, więc wkrótce konieczne będzie przygotowanie i wdrożenie nowego dokumentu. Co ciekawe na przestrzeni lat odnotowano pewne zmiany, zwłaszcza w zakresie ichtiofauny.

Gatunki cenne, charakterystyczne dla chłodnych, szybko płynących rzek, takich jak Słupia i jej dopływy, są zastępowane przez gatunki karpiowate, czyli akurat w ichtiofaunie zmiany były negatywne – ocenia Marcin Miller. – Natomiast jeżeli chodzi o gatunki związane z torfowiskami chociażby, to one występują i mniej więcej są stabilne populacje.

Jak wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji, Park Krajobrazowy Dolina Słupi jest ostoją rzadkich i cennych gatunków. Pracownicy parku podkreślają, że należy dołożyć wszelkich starań, aby te gatunki mogły się rozwijać. Prace związane z przygotowaniem nowego planu ochrony zakończą się we wrześniu 2022 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.