K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przemoc pod kontrolą

0

Przemoc w rodzinie to problem, który dotyka wielu rodzin. W Słupsku działa Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w którym można uzyskać m.in. pomoc prawną, psychologiczną i terapeutyczną. Uruchomiono także całodobowy telefon interwencyjny.

Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie powstał w wyniku reorganizacji Punktu Tama, który działał w mieście od 1998 roku. Każdego roku po pomoc zgłaszało się blisko 300 osób. Obecnie utworzono miejsce, w którym słupszczanie borykający się z różnego rodzaju problemami mogą uzyskać kompleksową pomoc.

Kryzysowe sytuacje, które mogą się zdarzyć w życiu, takie jak utrata bliskiej osoby, rozwód, konflikty małżeńskie, trudności opiekuńczo-wychowawcze czy informacje o bardzo ciężkiej chorobie potrafią czasami człowieka przerosnąć – mówi Daria Treder, koordynator Punktu Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. – My jesteśmy po to, żeby spotkać się z taką osobą, zobaczyć co się wydarzyło, sprawdzić jej stan psychiczny, czy jest w stanie współpracować w tym momencie czy potrzebuje bardziej intensywnej pomocy. Jeżeli może współpracować, to zapewniamy jej wsparcie psychologiczne, a jeżeli jest potrzeba, to również wsparcie prawne. W sytuacji, gdy są ro osoby doświadczające przemocy w rodzinie – to jedna z grup, którą będziemy tutaj wspierać – to mogą skorzystać również z towarzyszenia im w sprawach sądowych. Mogą też skorzystać ze schronienia razem z wyżywieniem. Zakres naszej pomocy jest bardzo duży.

Punkt w codziennym funkcjonowaniu wspiera Stowarzyszenie Interios, które może zapewnić schronienie z wyżywieniem osobom doświadczającym przemocy. Z tego rodzaju pomocy może jednorazowo skorzystać 10 osób. W tymczasowym schronieniu można przebywać do trzech miesięcy.

Nasza rola to przede wszystkim zapewnienie schronienia wraz z wyżywieniem – informuje Paweł Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Interios. – Mamy w tym zakresie stosowne umowy z podmiotami na terenie miasta. Poza tym pomoc prawna, pomoc psychologiczna grupowa i indywidualna. Możemy reprezentować osoby pokrzywdzone w ramach postępowania sądowego. W ramach terapii, to w zależności od potrzeb, czyli czy to jest dla dzieci, czy dorosłych, będzie dostosowana do osób, które będą się zgłaszały do punktu.

Punkt mieści się przy ulicy Jana Pawła II 1 w Słupsku. Oficjalne jego otwarcie zbiegło się z przypadającym na dziś Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W związku z tym słupszczanie przez cały tydzień mogą skorzystać z bezpłatnych porad.

Do tej akcji włączyli się nasi słupscy sędziowie i prokuratorzy – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Zachęcamy wszystkie osoby, które nie tylko doświadczyły przemocy, ale i jakichkolwiek przestępstw, do skorzystania z możliwości uzyskania porady prawnej czy podpowiedzi w Prokuraturze Rejonowej w Słupsku codziennie od 22 do 26 lutego w godzinach od 9 do 14. Codziennie można zadzwonić do prokuratury i otrzymać takie wsparcie. I jeszcze jedna rzecz. Do miejsca funkcjonowania Punktu Interwencji Kryzysowej przeniesiony zostaje jeden punkt porad obywatelskich. Od razu będzie można tu spotkać się z radcami prawnymi i porozmawiać o swoim problemie, o sprawie do załatwienia.

O tym, że przemoc w rodzinie to ciągle duży problem świadczy liczba wszczętych procedur w ramach Niebieskiej Karty. W ubiegłym roku było ich 123. W ramach Punku Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie funkcjonuje także całodobowy telefon interwencyjny. Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.