K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Hulajnoga z przepisami

0

Hulajnogi elektryczne zostały wyodrębnione w przepisach ruch drogowego jako odrębny środek lokomocji. W związku z tym użytkownicy muszą przygotować się na pewne obostrzenia, które wchodzą w życie już 20 maja. Najbardziej kontrowersyjne dotyczą zakazu przewozu bagażu.

Od 20 maja wejdą w życie nowe przepisy drogowe, które obejmą między innymi hulajnogi elektroniczne i ich użytkowników. Zgodnie z nimi hulajnogą elektryczną może poruszać się każda osoba dorosła bez żadnych wymaganych uprawnień. Nieco inaczej sytuacja wygląda w wypadku dzieci i młodzieży.

Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego, dzisięciolatkowie, będą musieli posiadać co najmniej kartę rowerową, czyli ten graniczny wiek to dziesięć lat. Dzieci poniżej 10. roku życia taką hulajnogą poruszać się nie będą mogły – mówi Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. – Natomiast osoby starsze, ale nadal w wieku do 18 lat, będą musiały posiadać wspomnianą kartę rowerową, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest możliwość poruszania się przez dzieci na hulajnodze elektrycznej – uwaga – w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Zgodnie z literą prawa hulajnogą elektryczną należy poruszać się po drodze dla rowerów. Są jednak pewne wyjątki.

Jeśli takiej drogi dla rowerów nie ma – po jezdni, ale – uwaga – tylko po takiej jezdni, gdzie dopuszczalna prędkość na tym odcinku jest nie większa niż 30 km/h. Jeśli ta prędkość jest większa niż 30 km/h, wyjątkowo osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi mogą poruszać się po chodniku, ale pamiętając o tym, że muszą ustępować pierwszeństwa pieszym i – jak zapisano – poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – mówi szef słupskiego WORD-u.

Hulajnogą nie można poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Specjaliści ruchu drogowego podkreślają, że jest to problematyczne, ponieważ nie każdy tego typu pojazd jest wyposażony w prędkościomierz. Co ważne, jadąc hulajnogą nie wolno przewozić pasażerów i bagażu. Wybierając ten pojazd należy także pamiętać o zasadach parkowania.

Należy to uczynić w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takowego miejsca nie znajdziemy, to jest jeszcze kilka warunków, które trzeba spełnić. Po pierwsze – mówi Piotr Tomaszewski – ustawiamy hulajnogę równolegle do krawędzi chodnika czy drogi dla rowerów. Po drugie, ustawiamy ją bliżej tej krawędzi, która jest oddalona od jezdni, czyli nie ustawiamy hulajnogi przy krawędzi jezdni, tylko po przeciwnej stronie, oddalonej od krawędzi jezdni. To bardzo istotne sprawy dotyczące, szanowni państwo, wszystkich użytkowników, i tych, którzy prywatnie użytkują te hulajnogi, i tych, którzy wypożyczają je chociażby na minuty.

Kolejnym kontrowersyjnym zapisem jest kwestia sygnalizacji kierunku jazdy, zwłaszcza że nie każdy pojazd posiada kierunkowskaz.

Kierujący hulajnogą ma obowiązek wyraźniej zawczasu taki zamiar zmiany kierunku jazdy zasygnalizować, włączając kierunkowskaz. Szczerze mówiąc, nie widziałem dużej ilości hulajnóg, które byłyby wyposażone w kierunkowskazy, dlatego też ustawodawca zobowiązał kierującego do tego, aby wystawił rękę przed skręceniem, informując innych użytkowników ruchu o zamiarze zmiany kierunku jazdy w stronę, w którą zamierza skręcić. Tutaj, szanowni państwo, pojawia się spory problem, ponieważ oceniamy, że potrzeba niemal gimnastycznych zdolności, żeby wykonać to w bezpieczny sposób. Tutaj poddajemy to pod rozwagę i apelujemy o ostrożność w stosowaniu tego przepisu. Tak jak mówię, jest to obowiązek, że trzeba wystawić rękę, jeśli nie ma kierunkowskazu, kiedy mamy skręcić, natomiast ten zapis budzi nasze wątpliwości co do tego, czy wykonanie takiego manewru jest bezpieczne.

Z uwagi na to, że zmian i nieprecyzyjnych zapisów jest sporo, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku organizuje specjalne bezpłatne szkolenie dla nauczycieli, którzy uczą dzieci zasad ruchu drogowego. Pedagodzy zainteresowani udziałem w nim powinni skontaktować się z działem szkoleń WORD-u. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.