K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Właścicielu, czym opalasz swój dom?

3

Właściciele i zarządcy budynków muszą złożyć deklarację, czym opalają swoją nieruchomość. Dane o źródłach ciepła trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na dopełnienie obowiązku złożenia dokumentu ustawodawca przewidział 12 miesięcy od dnia 1 lipca br.

Wprowadzony zostaje obowiązek składania deklaracji o źródłach ciepła wykorzystywanych w budynkach. Każdy właściciel w ciągu roku, licząc od 1 lipca, musi przesłać informację, czym opala swoją nieruchomość. W wypadku nowo oddanych do użytku obiektów na dokonanie rejestracji przewidziano 14 dni od uruchomienia źródła ogrzewania. Gromadzone dane będą sukcesywnie uzupełniane m.in. przez kominiarzy dokonujących przeglądów w nieruchomościach.

Wszyscy właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych będą musieli zarejestrować się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków po to, by móc zweryfikować i zobaczyć, jakie źródła ciepła są w naszych domach, w naszych lokalach – mówi wiceprezydent Słupska Marta Makuch. – Ten obowiązek, by wypełnić deklarację, będzie miał każdy właściciel lub każdy zarządca, jeżeli natomiast jest to wspólnota, to zarząd danej wspólnoty. Będziemy mieć na to 12 miesięcy i albo w formie elektronicznej, albo w formie papierowej formularz trzeba złożyć i odpowiedzieć na pytania dotyczące źródeł ciepła, z których korzystamy, czym palimy, jak palimy. Jest to pierwsza taka próba spisania naszych obywateli prawdopodobnie też po to, żeby zobaczyć, w jakim zakresie korzystamy już z ekologicznych źródeł energii, a w jakim zakresie korzystamy z tych, które zwiększają emisję spalin.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma służyć m.in. usprawnieniu programów antysmogowych. Z pozycji centralnej widoczna będzie mapa obrazująca emisję zanieczyszczeń z budynków mieszkalnych oraz ogrzewanych indywidualnie lokali usługowych i obiektów publicznych. To ogólnodostępne narzędzie służyć będzie samorządom do inwentaryzacji nieruchomości pod względem identyfikacji źródeł ciepła, stanu energetycznego czy też udzielonej pomocy publicznej na cele termomodernizacji lub wymiany kotłów. W celu złożenia deklaracji utworzone została specjalna strona internetowa.

Jest to strona: zone.gunb.gov.pl, ale również tę deklarację będziemy mieli umieszczoną na naszej miejskiej stronie. Osobą do kontaktu z urzędu miejskiego jest pani Joanna Jedlińska-Pieślak. Każdego, kto ma wątpliwości, jak wypełnić, gdzie znaleźć odpowiednią deklarację, zachęcam, żeby z panią Joanną się kontaktował. Numer telefonu: 59 84 88 250 – informuje wiceprezydent miasta.

Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji może grozić właścicielowi grzywna, wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. (jwb)

Dyskusja3 komentarze

  1. witam jak mamy zyc zdrowo ,,gdyz od 1945 roku ogrzwamy mieszkanie weglem..byl proritet na co miejskie lecz wspolnota nie zrobila nic w ramach rewitalizacji budynku przy podgornej 20..ani ocieplenia scian ani co..ale za to wspolnota postawila sobie tarasy ..a lokatoromm komunalki juz nie,,choc byly balkony do 1960 roku.budynek stary..rodzice od 1945 roku a my synowie palimy w piecu czym sie da wegiel drzewo smieci plastyki szmaty by ciepelko bylo pozbawiono nas luksususu wieku 21 nadal zyjemy jak za niemca..plyty gomulki wc ..klatka ..piece .a wspolnota w luksusie za 80 lat czynszu starych lokatorow..z wladza nie wygra kowalski bedac stary i sam adam dytrych