K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga na kleszcze

0

Kleszcze to pajęczaki żywiące się krwią zwierząt. Najczęściej występują w parkach, na łąkach i w lasach. Na kontakt z nimi najbardziej narażeni są właściciele czworonogów i ich podopieczni, dla których są to tereny spacerów.

Na polskich łąkach, w lasach i parkach występuje coraz większa ilość kleszczy pospolitych. Pasożyty te żywią się krwią zwierząt, jednocześnie przenosząc bardzo groźne choroby. Na złapanie kleszcza najbardziej narażone są psy i koty, które uwielbiają biegać w wysokiej trawie. By ograniczyć stres i cierpienia czworonogów należy podjąć odpowiednie kroki.

Przed kleszczami zabezpieczamy zwierzęta na wiele sposobów – mówi Izabela Stanek, lekarz weterynarii. – Obecnie na rynku jest wiele preparatów. Zarówno tabletki, kropelki do nanoszenia na skórę, obroże jak i mało wprawdzie popularne preparatu emitujące ultradźwięki. Zdecydowanie największa popularnością cieszą się tabletki. Są one świetne i najczęściej je polecam. Oczywiście zwierzak musi być zdrowy, nie może mieć problemów z przewodem pokarmowym. Myślę, że aktualnie mają najnowsze substancje czynne, na które kleszcze nie zdążyły się uodpornić i w związku z tym bardzo dobrze działają. Powikłań pokleszczowych mamy całą masę. Przede wszystkim babeszioza, również borelioza, anaplazmoza, erlichioza. Tych chorób jest dużo. One głównie występują na szczęście jeszcze na wschodzie Polski, w mazowieckim i dolnośląskim, natomiast u nas są rzadkością. Raczej dotyczą piesków, które przyjeżdżają z właścicielami po urlopach właśnie w tych rejonach.

W czasie, nasilonego występowania pasożytów zwracajmy szczególną uwagę na siebie, nasze psy i koty. Gdy zauważymy wbitego kleszcza nie panikujmy. Na rynku dostępna jest duża ilość przyrządów pomagających przy jego ekstrakcji.

Są różne urządzenia, ale największa popularnością cieszą się kleszczołapki – informuje Patrycja Kowalewska, lekarz weterynarii. – Dzięki nim możemy kleszcza skutecznie wyciągnąć i nie zostaje aparat gębowy. Liczy się przede wszystkim czas, żeby kleszcz jak najkrócej pobierał krew od zwierzęcia. Są jeszcze preparaty typu lasso, ale my głównie polecamy kleszczołapki. Na psy należy szczególnie uważać w lasach, na łąkach, miejscach, gdzie są wysokie trawy. W tym sezonie mamy wysyp kleszczy. Przychodzi do nas bardzo dużo pacjentów z kleszczami, dla tego bardzo ważna jest profilaktyka.

Kleszczołapki można kupić w aptekach i gabinetach weterynaryjnych.

Wchodzimy pod odwłok kleszcza i delikatnie przekręcając usuwamy go do góry – instruuje Izabela Stanek. – Kleszczołapka to jest świetna rzecz, bo nigdy nie zostaje ani kawałek aparatu gębowego. Dobra sprawa.

Dokładne przeszukanie ciała pupila pozwoli wyłapać spacerujące kleszcze jeszcze przed ich wbiciem się w ciało. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.