K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pół miliona dla sołectw

0

Sołectwa gminy Damnica otrzymają prawie pół miliona złotych z funduszu sołeckiego na 2022 rok. O przeznaczeniu środków na konkretne cele zdecydują mieszkańcy poprzez głosowanie. Decyzje mają zapaść do końca września.

Fundusz sołecki stanowią środki wyodrębnione z budżetu gminy. Są one zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców.

Niektóre gminy mają fundusze sołeckie, w tej chwili może nawet większość gmin w kraju – mówi Andrzej Kordylas, wójt gminy Damnica. – Wynika to z ustawy. Gminy ustalają wysokość tego funduszu, a sołectwa otrzymują z nich środki proporcjonalnie do liczby swoich mieszkańców. Na przykład Damnica otrzymuje 54 tysiące, a np. mniejsze sołectwo około 18-19 tysięcy i z tych właśnie pieniędzy mieszkańcy mogą sfinansować inwestycje, które ich interesują.

Łączna suma środków przeznaczonych do rozdzielenia pomiędzy sołectwa to 491.310 złotych. 8 procent z tej kwoty gmina odzyska z dotacji celowej z ministerstwa finansów. Poza Damnicą najwięcej pieniędzy otrzymały Damno – prawie 48 tysięcy złotych oraz Bobrowniki – 42 tysiące. Pozostałe sołectwa otrzymały od 19 do 29 tysięcy złotych.

Traktujemy ten fundusz sołecki jako tzw. budżet obywatelski, który znajduje się w większości miast, gdzie mieszkańcy sami mogą decydować np. w formie konkursu o pewnych inicjatywach – mówi wójt gminy Damnica. – Tu mieszkańcy spotykają się na zebraniach wiejskich i decydują, czy chcą mieć chodnik, czy lampy, czy może doposażenie placu zabaw albo imprezy integracyjne.

W ubiegłych latach mieszkańcy zgłaszali wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie przyznanych im środków. Jednym z przykładów inwestycji, która została zrealizowana z funduszu sołeckiego przy wsparciu gminy i urzędu marszałkowskiego, była budowa wiaty biesiadnej w Karżniczce, oddanej do użytku w 2019 roku. Urząd gminy może dokładać do inwestycji wybranej przez sołectwa, jeśli jest ona bezpośrednio związana z zadaniami gminy.

Pomysły w latach wcześniejszych były różne, np. część mieszkańców pewnej miejscowości wymyśliła, że chce mieć fontannę w stawie w centrum wsi. Oczywiście ten pomysł upadł, ale pomysł – nie powiem – ciekawy. Generalnie chodzi o to, ze gmina realizuje swoje cele zgodnie ze statutem – buduje chodniki, buduje drogi, ustawia lampy, ale mieszkańcy mogą dodatkowo wnioskować o dane inwestycje. Przyjęliśmy taką zasadę, ze jeśli mieszkańcy wybiorą zadania, które są bezpośrednio zadaniami gminy, typu chodniki czy lampy, to wójt dopłaca dodatkowo 1:1. Tak więc jeśli sołectwo ma 20 tysięcy, to wójt te drugie 20 tysięcy dołoży, tak aby wspomóc tę inicjatywę obywatelską, inicjatywę społeczną – mówi wójt Andrzej Kordylas.

Mieszkańcy sołectw podejmą decyzję o przeznaczeniu środków na konkretny cel podczas głosowania, które odbędzie się do końca września. Pieniądze będą mogli wydać w 2022 roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.