K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Cyberprzestępczość i nieletni

0

Funkcjonariusze policji prowadzą cykliczne spotkania w słupskich szkołach dotyczące przestępczości nieletnich i uwrażliwienie ich na zagrożenia w sieci. Lekcje cieszą się dużym poparciem dyrekcji, nauczycieli i zainteresowaniem uczniów.

Celem szkoleń prowadzonych przez słupską policję w szkołach jest zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego zachowania podczas korzystania z internetu, w tym z komunikatorów elektronicznych i serwisów społecznościowych. Uczniowie dowiadywali się, czym są cyberprzestępstwa i do czego tak naprawdę powinien służyć internet. Przekazywano także informacje, jak reagować w sytuacjach zagrożenia cyberprzemocą.

Dzisiaj życie wielu nastolatków przeniosło się do sieci, ale i tam nie jest trudno o zachowania niezgodne z prawem – mówi mł. asp. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Dostajemy naprawdę wiele sygnałów na temat różnych nieprzyzwoitych zachowań w sieci, dlatego skupiamy się też na tej tematyce. W czasie spotkań wyraźnie wskazujemy przede wszystkim na kulturę i szacunek dla drugiego człowieka, ale też pokazujemy sytuacje, w których następuje łamanie prawa. Nasza obecność w szkołach cieszy się dużym poparciem dyrekcji, nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w zajęciach.

W trakcie spotkań funkcjonariusze poruszają „przy tablicy”problemy, z jakimi mierzy się współczesna młodzież. Uczniowie dowiadywali się też między innymi, czym jest czyn karalny, jakie zachowania świadczą o przejawach demoralizacji oraz kiedy sytuacją nieletniego zajmuje się sąd rodzinny. Wykłady dotyczyły też obowiązujących przepisów, w tym ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Młodzież musi znać te przepisy – podkreśla mł. asp. Monika Sadurska. – Musi wiedzieć, jakich zachowań się wystrzegać. Musi znać konsekwencje, jakie grożą za łamanie prawa, dlatego w trakcie spotkań podajemy przykłady z naszej pracy. Pokazujemy, jakie środki karne są stosowane w sytuacjach, gdy nieletni nie stosują się do obowiązujących przepisów. To działa na wyobraźnie młodych ludzi, którzy nie do końca wiedzieli, jak to jest z tą odpowiedzialnością karną.

Cykliczne wykłady na temat zachowania bezpieczeństwa w internecie oraz o konsekwencjach działań niezgodnych z prawem odbywają się w ramach lekcji i będą prowadzone przez słupską policję do końca roku szkolnego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.