K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plakaty Romana Kalarusa

0

W Herbaciarni w Spichlerzu Richtera można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Polska Szkoła Plakatu XXVI. Klasycy. Roman Kalarus”. Ekspozycja prezentująca 35 plakatów autorstwa wybitnego grafika Romana Kalarusa dostępna jest dla zwiedzających do 28 listopada.

Wystawa prezentuje 35 plakatów spośród 99 przekazanych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przez ich autora, wybitnego grafika i malarza Romana Kalarusa. Plakaty zostały wykonane w ciągu 30 lat, od 1987 do 2017 roku i nawiązują do tematyki filmowej, teatralnej, akademickiej, galeryjnej i medycznej. Ekspozycja jest pierwszą indywidualną wystawą artysty w słupskim muzeum.

Mamy plakaty literackie do Dni Literatury w Sosnowcu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej na przykład – mówi Lucjan Hanak, kurator wystawy i kierownik Działu Sztuki i Techniki w MPŚ w Słupsku. Mamy plakaty reklamowe, na przykład Galerii Plakatu w Krakowie. Mamy plakaty filmowe, na przykład filmów Monty Pythona w związku z festiwalem. Mamy plakaty aukcyjne, dotyczące aukcji dzieł sztuki oraz teatralne.
Roman Kalarus w swoich dziełach używa mocno skontrastowanych kolorów. Posługuje się także formą groteski, zestawiając zupełnie do siebie niepasujące, często opozycyjne elementy, pozwalające konstruować dziwaczne, karykaturalne światy.

Generalnie jest to groteska, czyli połączenie dwóch bytów w jedna całość tłumaczy Lucjan Hanak. Na przykład w plakacie do galerii krytyków zaprezentowana jest kobieta w formie samolotu, czyli ma dołączone do siebie śmigła. Typową groteską jest minotaur i kobieta, w tym wypadku pół zwierzę i pół człowiek. A dalej samolot z kokpitem w formie zwierzęcia. Czyli tak połączenia zwierzęcia, człowieka, rośliny w jedna całość to jest groteska.
Wystawę „Polska Szkoła Plakatu XXVI. Klasycy. Roman Kalarus” można zwiedzać do 28 listopada tego roku w godzinach od 10:30 do 20 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.
(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.